Rajčice iz trgovine obično izgledaju savršeno—sjajne su i bez mana. No to nije uvijek slučaj s domaćim rajčicama iz vrta ili tegle, koje mogu biti nepravilna oblika, različitih veličina i često napuknute. Odgovor zašto rajčice pucaju i jesu li sigurne za konzumaciju potražili smo kod stručnjaka.
Zašto rajčice pucaju?
Stručnjaci objašnjavaju da pukotine i udubine na rajčicama nastaju kada kora raste sporije od mesa. Temperature mogu utjecati na rast rajčica - topla sunčana razdoblja praćena hladnijim noćima mogu dovesti do brzog širenja unutrašnjosti rajčice, a posljedica je pucanje kore.
Također, jake ili iznenadne kiše mogu prouzročiti rast i bubrenje unutrašnjosti rajčice pa ona puca. Iako se vremenske prilike ne mogu kontrolirati, navike u vrtlarstvu mogu utjecati na izgled rajčica.
Zalijevanje previše jednog dana, a premalo drugog može izazvati neravnomjeran rast rajčica, i napukline.
Je li sigurno jesti napuklu rajčicu?
U većini slučajeva, male pukotine na površini kože su bezopasne i rajčica se može jesti. Treba ih odmah ubrati kako bi se spriječilo daljnje oštećenje, a mogu se koristiti u receptima gdje izgled nije bitan, poput juha, džemova, salsi i sokova.
Napukle rajčice nisu sigurne za jelo kada su im meso i sjemenke izloženi. U tom trenutku postoji rizik od infekcije štetnicima, poput crva koji se hrane plodom probijajući se kroz pukotine.
Stručnjaci ističu kako rajčica, kada joj je unutrašnjost izložena, može privući štetočine poput voćnih muha, što uzrokuje rast bakterija i plijesni. Dakle, ako rajčica izgleda sluzavo, pljesnivo, ima neugodan miris ili je napadnuta insektima, bolje ju je kompostirati je nego riskirati bolesti.
Ukratko, dok su manje pukotine na rajčicama obično bezopasne i mogu se konzumirati, veće pukotine koje otkrivaju unutrašnjost rajčice predstavljaju rizik. Najbolje je odmah ubrati oštećene rajčice i koristiti ih u jelima gdje izgled nije važan te izbjegavati one koje izgledaju sumnjivo.
Doznaj i ove korisne informacije!