gastro postao
Pomalo u sjeni popularnije pizze napolitane, recept za ovaj klasik stiže nam iz 19. stoljeća a prenijeli su ga stari Talijani čak i preko Atlantika. Poznata je i pod nazivom sfincione i focaccia s dodacima
Tradicionalni recept za pizzu sicilianu traži da kora bude debela, a pizza pravokutnog oblika, no možeš je slobodno oblikovati kako god tebi paše. Ono što je karakteristično za nju (i ne propusti probati je u izvornom obliku) jest izdašna količina slanih srdela, inćuna i maslina, a po volji dodaj luka, rajčica, začinskog bilja i jakih sireva (premda neke verzije ne uključuju sireve).
Naime, pizza siciliana obilježena je lokalnom kulturom i tradicijom, pa postoje razlike u pripremi između četiri sicilijanska kraja: Palerma, Catanije, Siracuse i Messine.
Pizza siciliana
Sastojci za 12 kriški:
- 1 tijesto za pizzu
- 6 žlica koncentrata rajčice
- 75 ml maslinova ulja
- 2 žlice kečapa
- 200 g slanih srdela
- 3 žlice kapara
- 100 g otkoštenih crnih maslina
- sol i papar
- talijanska mješavina začinskog bilja
Priprema:
- Pripremi gotovo tijesto za pizzu ili prema uputama na kraju recepta.
- Koncentrat rajčice umuti s kečapom i uljem. Zagrij pećnicu na 220 stupnjeva. Dignuto tijesto još jednom kratko izmijesi, podijeli na 2 dijela i na pobrašnjenoj radnoj plohi duguljasto razvaljaj.
- Po pizzama razmaži umak od rajčice pa gore rasporedi slane srdele, kapare i masline, posoli ih, popapri i začini talijanskim začinskim biljem.
- Stavi ih u zagrijanu pećnicu te peci oko 25 minuta. Kad su gotove, izvadi ih i odmah posluži. Po želji ih pospi ribanim parmezanom. Uz ove pizze godit će šarena, miješana i zelena salata.
Osnovni sastojci za tijesto za pizzu
- ½ kockice svježeg kvasca
- 125 ml mlake vode
- 250 g brašna
- 2 žlice maslinova ulja
- sol
Priprema:
- Razmrvljeni kvasac otopi u 125 ml mlake vode pa ga ostavi 15-tak minuta da se digne.
- Potom ga pomiješaj s brašnom, uljem i žlicom soli, umijesi tijesto pa ga pokrij i ostavi da se diže 40 minuta na toplom.