Krastavci su fini, jako dobro prijaju ljeti, posebno kada su dobro ohlađeni. Krastavci su puni vode i minerala i od njih se mogu pripremati razna fina i osvježavajuća ljetna jela.
Kako zamrznuti krastavce
Krastavce možeš i zamrznuti: oguliš ih, naribaš te napola ocijeđene spremiš u vrećicu i staviš u zamrzivač. Kod pripreme obroka ubaci ih zamrznute u posudu za kuhanje.
Od zamrznutih krastavaca možeš pripremiti varivo od krastavaca s krumpirom, i začiniti ga koprom i kiselim vrhnjem. Posebno je ukusna hladna gazpacho juha od usitnjenog svježeg krastavca i rajčica. Umak od jogurta, krastavca, mente i malo mljevene paprike može stajati u hladnjaku dulje nego sami krastavci.
Isprobaj sok od krastavaca
Sok od krastavaca bogat je izvor kalija, a pravi se na sjedeći način: višak svježe oguljenih salatnih krastavaca nasjeckaj, izmiksaj u multipraktiku i procijedi.
Dobiveni sok može stajati u hladnjaku i do tjedan dana, a dobro se slaže sa sokom od jabuke, cikle, limunom, mineralnom vodom i ribanim korijenom đumbira. Pomiješaj ga sa sokom od mrkve i celera, medom i metvicom.
Ako krastavce ne upotrijebiš odmah nakon branja ili u roku od 3 dana, iskoristi ih za pripremu ručka; prepolovljene i oguljene nadjeni pirjanim mljevenim mesom, dolij temeljac i pirjaj na laganoj vatri, ili ih peci poklopljene u pećnici. Možeš ih, prerezane na nekoliko manjih komada, izdubiti i nadjenuti smjesom svježeg sira, vrhnja, sitno sjeckanih raznobojnih paprika i šunke.
Punjeni krastavci
Pomoću vrećice za ukrašavanje napuni krastavce i posluži ih ohlađene kao kanape sendviče.
Od krastavaca možeš pripremiti i marmeladu: pomiješaj sitno sjeckane krastavce s duplom količinom šećera, svježe cijeđenim sokom od limuna i prirodnim bojilom ( malo soka od cikle). Kratko kuhaj marmeladu, makni s vatre i umiješaj kupovni pektin te izlij u sterilizirane staklenke.
I još malo ideja za jela i napitke s krastavcima...