Pire krumpir neizbježan je prilog na svakom stolu – ovaj kremasti, bogati dodatak brojnim jelima, jednostavno je kruna svečanog stola, uz bok fino pečenom mesu
Za dobar pire dovoljno je uz krumpir dodati mlijeko ili vrhnje, maslac, sol i papar, ali za kremasto svilenkastu teksturu važnu ulogu mogu odigrati i češnjak, sir ili svježe začinsko bilje. Pire krumpir je dovoljno jednostavan za pripremu, ali otkrili smo metode koje daju savršenu teksturu i nove okuse.
1. Guliti ili ne guliti
Guljenje krumpira dugotrajan je korak u procesu pravljenja pire krumpira. No ako tražiš glatku, pahuljastu teksturu onda ga svakako oguli prije kuhanja. No, ako ti ne smeta pomalo 'rustikalni' dojam, nema potrebe gubiti dragocjeno vrijeme pripreme na guljenje.
2. Dodaj masnoću
Za što finiji okus dobro je dodati neki biljni začin u masnoću dok je zagrijavaš. Primjerice, dok zagrijavaš mlijeko i maslac u loncu, možeš dodati grančicu ružmarina i lovorov list kako bi mješavina dobila poseban okus. Samo ne zaboravi izvaditi začinsko bilje prije nego što dodaš masnoću u krumpir.
3. Eksperimentiraj sa sirom
Sir je jedan od omiljenih načina da se poigraš s pire krumpirom, pogotovo zato što postoji mnogo vrsta koje možeš izabrati. Gruyère daje finu notu orašastih plodova, a cheddar određenu oštrinu. S druge strane, mascarpone daje svoju raskošnu kremastu teksturu.
4. Fino zapeci
Nisu svi krumpiri jednaki. Neka tvoj izbor budu veći komadi žutog krumpira jer imaju prirodan puterast okus i srednju razinu škroba. Takve sorte krumpira daju ekstra kremastu teksturu koja nikad nije brašnasta. S tankom, svijetlo obojenom korom, najbolja je opcija ako krumpir ostaviš neoguljen.
5. Ispeci s malo češnjaka
Češnjak je prirodan izbor za spajanje s krumpirom, ali obavezno moraš isprobati pečeni jer pire krumpiru dodaje lijep, bogat okus, kao i dozu slatkoće. Zamotan u foliju i pečen u pećnici, s maslinovim uljem, češnjak omekša i iz ljutog postaje slatki.
Volimo ga staviti u maslac sobne temperature prije nego što ga dodamo u vruću kašu, ali možeš ga iscijediti i ravno u lonac. U svakom slučaju, dobit ćeš bogat, slatki rezultat s češnjakom.
6. Uloži u gnječilicu za krumpir
Ako redovito radiš pire krumpir, isplati se kupiti gnječilicu za krumpir. Nisu preskupe, a pire krumpir pripremaju u tren oka. Protiskivanjem vrućih krumpira kroz ovaj alat, možeš nježno obraditi krumpire umjesto da ih sami agresivno gnječiš.
Nježnost će rezultirati mekanijom teksturom pirea jer neće ispustiti previše škroba. Naime, od previše škroba pire postaje ljepljiva kaša!
7. Završi svježim začinskim biljem
Za kraj, po pire krumpiru pospi sitno nasjeckano svježe začinsko bilje. Ne samo da će biljke osvježiti krumpir, već će i izgledati lijepo. Vlasac je klasik, ali volimo i majčinu dušicu, peršin, origano, kadulju.
8. Ako si u nedoumici, dodaj još maslaca
Budimo iskreni: najukusniji, najsočniji pire krumpir sadrži značajnu količinu maslaca. Oguljen ili neoguljen, s dodacima ili bez njih, pire krumpir najbolji je s velikom količinom maslaca. Stoga, kada misliš da ima dovoljno maslaca u pireu – uvijek možeš dodati još malo.