Špajza 02. kolovoza 2018.

Hrvati su poludjeli za ovim craft napitkom!

foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Gin je posljednjih nekoliko godina nezaobilazno piće u ponudi svakog lokala ili restorana koji imalo drži do svog imidža. Kombinacija strasti i očite potražnje rezultirala je i proizvodnjom nekoliko domaćih craft ginova.

Kako kaže stručnjak za ovo popularno piće, gospodin Dario Grabarić, gin je piće od finog alkohola aromatiziranog borovicom i drugim aromatičnim biljem ili voćem. Taj alkohol ne mora biti isključivo žitni (neki su se u zadnje vrijeme uhvatili toga kao pijan plota) ili od melase, nego i od grožđa, voća, repe ili čega god "poljoprivrednog porijekla". Dapače, većina takve "rafinade" se radi od grožđa (uglavnom tropa), zatim otpada iz šećerana (ne nužno melase), a tek onda od žitarica.

Prvi se put pojavio još u 16. stoljeću u Nizozemskoj no masovna se proizvodnja razvila nekoliko desetljeća kasnije u Engleskoj. Tijekom povijesti uglavnom je bio podcijenjen i smatran pićem za siromašne, a popularan postaje tek u '20-im godinama prošlog stoljeća, pomiješan s tonikom i limunom. 

Boom craft gina u Hrvatskoj

Gin je u posljednjih nekoliko godina doživio pravi preporod, a u Zagrebu ga možete popiti u gotovo svakom baru i restoranu. Po ponudi se ističu Hugo's Garden, Esplanade 1925 Lounge & Cocktail bar, Aperitivo bar, Mr. Fogg, i Dežman bar. Osim popularnih brendova, poput Hendrick'sa, Bombay Sapphirea i Tanquerayja, u posljednje su vrijeme u ponudi i domaći craft ginovi. 

Svaka destilerija u Hrvatskoj inspiraciju vuče iz geografske lokacije ili svojih drugih proizvoda zbog čega ćete na ovom popisu zasigurno naći arome koje vam odgovaraju. Povezanost s tradicijom učinit će gustativno i vizualno iskustvo još intenzivnijim pa se nemojte ustručavati isprobati gin mladih i kreativnih proizvođača. 

 

Gin & tonik ledene lizalice Možda vas zanima... Gin & tonic lizalice od samo pet sastojaka Recepti Možda vas zanima... Dva fantastična napitka s ginom koje trebate isprobati Recepti

 


OLD PILOTS  (destilerija Duh u boci)

Strast prema ginu dodatno je povezala je dvojicu prijatelja, vojnih pilota Hrvoja Bušića i Tomislava Anadolca. U Zagrebu su snovali su mikro destileriju Duh u boci i  London Dry metodom destilacije proizvode  jedinstveni Old Pilot's gin. „U proizvodnji upotrebljavamo isključivo potpuno prirodne, sušene i rukom brane biljke. Koristimo selekciju šest hrvatskih biljaka – borovicu, list masline, cvijet lavande, kadulju, naranču i korijen anđelike“, rekli su.

Old Pilot's Gin u Zagrebu možete isprobati na nekoliko lokacija, u Bistrou Alegrija, Belluci Wine and Coffee Baru i Cheese Baru, a vrlo skoro i na brojnim mjestima lokacijama uz obalu. 


 


KARBUN (destilerija Aura)

Proizvodnja gina Karbuna destilerije Aura iz Buzeta predodređena je tradicijom. „Nazvali smo ga Karbun budući da prilikom destilacije prolazi proces filtracije kroz aktivni ugljen, pakiran je u bocu od terakote, a etiketa je ručno iscrtana ugljenom “, govori nam direktor „Aure“ Mišel Sirotić. Uz osnovni sastojak, bobice borovice, u ovom ćete ginu osjetiti čak osam dodatnih aroma – đumbir, korijandar, koru naranče i limuna, majčinu dušicu, anis, kim i mažuran. 

Karbun se poslužuje uz grumene aktivnog ugljena, koru naranče, suhi tonik i led, a doznali smo kako ima i brojne obožavatelje; na aplikaciji Ginventory, bazi od čak pet tisuća ginova, ocijenjen je vrlo visokom ocjenom 8.5.

 

NOSTROMO (Rossi)

Gin su u Istru donijeli mornari, zbog čega gin vinarije i destilerije Rossi simbolično nosi ime Nostromo (tal. za vođu palube). Ovaj je gin poseban zbog toga što je baza destilat malvazije istarske, a uz  borovicu, nadodani su sastojci s čak pet kontinenata – suha narančina kora, kardamom, korijandar, piment, kim i sladić.

Pijte ga polako i putujte kroz različite mirise, od borovice, korijandera i naranče, do nota suhog cvijeća sve do sladića i anisa, a svoju bocu potražite u specijaliziranim trgovinama.  

 

 | Author: Rossi foto: Rossi

LUFTBREMZER (Luftbremzer Gin Distillery)

Na zagrebačkoj je Trešnjevci, nakon uspješno provedene crowdfunding kampanje, otvorena destilerija pamtljivog imena i vizualnog identiteta te lokalnog karaktera – Luftbremzer Gin Distillery. „Sastojke nabavljamo od malih domaćih poljoprivrednih gospodarstava i berača samoniklog bilja“, pojasnili su začetnici brenda Filip Presečki, Vedran Lulić i Krešimir Agbaba. 

Ispijanjem Luftbremzera moći ćete, osim nezaobilazne borovice, osjetiti i floralne note, herbalni akcent lovora te korjenasti aftertaste. Potražite ga u zagrebačkim restoranima Ab Ovo i Dubravkin put te barovima Akun i Corto ili naručite bocu preko webshopa distributera Fine Stvari.  

 | Author: Luftbremzer Gin Distillery foto: Luftbremzer Gin Distillery

 

RHAPSODY DRY GIN (Butterfly Effect Distillery)

Mlada samoborska destilerija proizvela je jedinstveni gin koji je u isto vrijeme začinjen i umiruje. Dvojica prijatelja, Hrvoje Lindić i Andrija Horvat, kreirala su rapsodiju od čak 16 sastojaka, a najzanimljiviji je onaj koji se osjeća na samom kraju – kamilica. "Svi koji su ga isprobali ustvrdili su da je Rhapsody Dry Gin drugačiji, a to je upravo ono što smo htjeli postići", zadovoljno govore.

Aromama bogat London Dry gin destilerije Butterfly Effect pakiran je u upečatljivu bocu iscrtanu šumskim vilama i leptirima, a možete ga pronaći u Pivoteci, Vrutku i Mrkvici. 

 

 | Author:

GIN MB72 (OPG Bošnjak Ivan)

Dry Hopped GIN MB72 proizvodi strastveni brewer Mario Bošnjak u mjestu Sičice kraj Nove Gradiške. Objedinio je dvije strasti i stvorio gin u kojem je primarni alkohol dobiven destilacijom piva.

"Posebnost našeg gina je u tome što primarni alkohol dobivamo destilacijom - piva. Za dobivanje jedne litre gina MB72 potrebno je petnaestak litara visokokvalitetnog piva - piva bogatog aromom kvalitetnih hmeljeva. Destilat dobiven destilacijom tog piva filtriramo pomoću aktivnog ugljena. Zatim dodajemo začinsko bilje - plod borovice, plod korijandera, korijen angelike, plod anisa, koru limuna, koru naranče, korijen đumbira, koje se određeno vrijeme macerira. Dobiveni macerat se destilira i dobiva se mladi gin. Mladi gin odležava, a nakon toga se filtrira i dobivamo vrhunsko piće GIN MB 72", kaže Mario.

Možete ga isprobati i kupiti u kušaoni OPG-a Bošnjak u Sičicama pored Nove Gradiške. 

 

 

DUBROVNIK REPUBLIC Dalmatian dry GIN
Marcus, znanstvenik, bivši UN-ovac i profesor marketinga i Mario, bivši proizvođač piva i drvosječa, destiliraju gin u Zadru. U njemu su kleka iz Zadra, naranča s Elafitskog otočja, motar kao glavni izvor vitamina C, smilje i voda iz izvora rijeke Une.

Gin maceriraju dvije noći i jedan dan, a za destilaciju koriste tradicionalni bakreni Kotao. Svaka destilacija traje 9 sati. Sve detalje potražite na Facebooku i njihovoj stranici!

 | Author: Facebook foto: Facebook

 

Croatian dry gin (MDM Perković)

Croatian dry gin najnoviji je proizvod destilerije Perković, već poznatog brenda u svijetu rakija i likera. Ovaj gin je nastao u suradnji vlasnika Dražena Perkovića i Marka Marinšeka , strastvenog botaničara i destilera iz Kutine. Posebnost navedenog gina je trava Iva, autohtona biljka naših krajeva posebna po svom gorkastom okusu, koja se već odavno koristi za spravljanje dalmatinske travarice. U ovom se ginu, uz borovicu, mogu osjetiti i arome muškatnog oraščića, narančine i limunove kore te cvijeta cimeta. Nakon mnogobrojnih degustacija Croatian dry gin našao je puno svojih poklonika, a njegov osvježavajući okus idealan je za miješanje s tonicima manje slatkoće.

 | Author: Promo foto: Promo

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.