Britanski istraživači susreli su se s ketchupom u 18. stoljeću na području Malezije, a i sama riječ kĕchap ima indonezijsko-malezijsko porijeklo.
Prvi recept za kečap od rajčica pojavio se početkom 19.stoljeća u američkoj kuharici Sugar House Book. Od tada do današnjeg vremena, recept za ketchup je evoulirao i mijenjao se, međutim, baza recepta ostale su rajčice, luk, češnjak, celer, šećer i ocat.
Ako imaš domaće zrele rajčice i malo vremena viška, upusti se u avanturu pripreme domaćeg ketchupa, a evo kako ga priprema glasoviti Jamie Oliver.
Trebat će ti pola kilograma svježih i zrelih rajčica (najbolje cherry ili šljivarica) te pola kilograma konzerviranih pelata. Također, pripremi jedan veliki luk, polovicu glavice komorača, jednu stabljiku celera, maslinovo ulje, malo svježeg đumbira (veličine palca), 2 režnja češnjaka, polovicu crvene ljute čili papričice, svežanj svježeg bosiljka, 1 žličicu korijandera, sol, papar, ¾ šalice vinskog octa i 1/3 šalice smeđeg šećera. Sve sastojke valja nasjeckati na male komade.
Za početak, svo nasjeckano povrće treba staviti u duboku tavu na zagrijano maslinovo ulje i potom dodati začine: đumbir, češnjak, čili, korijander,bosiljak te sol i papar. Pirjaj 10–15 minuta na laganoj vatri dok ne omekša. Potom dodaj sve rajčice i 1 i ½ šalicu hladne vode. Kuhaj do vrenja i lagano protresaj dok se tekućina ne reducira na pola početne količine.
Potom dodaj svježi bosiljak, cijelu smjesu preseli u mikser (blender) i dobro usitni na najjačoj brzini, dok smjesa ne postane glatka i sjajna. Prelij umak u čisti lonac i dodajte smeđi šećer i ocat. Pristavi na štednjak i kuhaj dok dio vode ne ispari i smjesa poprimi konzistenciju kečapa od rajčice.
Sada možeš kušati domaći kečap i po potrebi korigirati okus dodatkom začina. Ovako pripremljen kečap možeš pohraniti u sterilizirane staklenke i čuvati ga do 6 mjeseci.