Ostaci piletine često završe u hladnjaku s najboljim namjerama da ih pojedeš kasnije. No, ponekad ih gurneš u kut i zaboraviš na njih dok ne bude prekasno. Pitaš se je li je još uvijek sigurno jesti? Evo savjeta kako pravilno pohraniti i podgrijati piletinu kako bi ostala svježa i ukusna što dulje!
Pravilno pohranjivanje piletine
Prvi korak za očuvanje svježine i zdravstvene ispravnosti ostataka piletine je pravilno pohranjivanje. Najbolje je staviti kuhanu piletinu u hermetički zatvorenu posudu. Prije toga, pusti je da se ohladi na sobnu temperaturu, ali ne dulje od 2 sata jer se bakterije mogu brzo razmnožiti.
Ako je pravilno pohranjena, kuhana piletina obično traje tri do četiri dana u hladnjaku. Iako hlađenje usporava rast bakterija, ne zaustavlja ga potpuno pa je važno ne držati piletinu predugo u hladnjaku.
Najbolji načini podgrijavanja piletine
Kada podgrijavaš ostatke piletine, važno je slijediti pravila kako bi bila sigurna za konzumaciju i zadržala dobar okus. Postoji nekoliko metoda koje možeš koristiti, no bez obzira na odabranu metodu, unutarnja temperatura piletine mora doseći 74°C.
U pećnici: Zagrij pećnicu na 175°C. Stavi piletinu u posudu koja je sigurna za pećnicu i prekrij je folijom kako bi zadržala vlagu. Veći komadi piletine trebat će se grijati 20-25 minuta ili dulje, dok manji komadi poput pilećih prutića ili krilaca mogu biti gotovi za 10-15 minuta.
U tavi: Zagrij tavu na srednje jakoj vatri s malo ulja ili maslaca. Dodaj piletinu i poklopi tavu kako bi zadržala paru i spriječila isušivanje. Zagrijavaj 5-10 minuta, povremeno okrećući piletinu.
U fritezi na vrući zrak: Zagrij fritezu na vrući zrak na 175°C. Stavi piletinu u jedan sloj u košaru friteze. Zagrijavaj 3-5 minuta, redovito provjeravajući unutarnju temperaturu.
U mikrovalnoj: Stavi piletinu u mikrovalnu posudu i dodaj umak ili juhu kako bi ostala vlažna. Pokrij sigurnim poklopcem i zagrijavaj na srednjoj snazi u intervalima od nekoliko minuta, provjeravajući unutarnju temperaturu nakon svakog intervala. Pusti da piletina odstoji minutu nakon grijanja.
Kako Izbjeći "okus podgrijane piletine"
Ponekad ti može zasmetati neugodan okus podgrijane piletine, što je rezultat kemijskih reakcija koje se događaju prilikom podgrijavanja kuhanog mesa. To nije znak kvarenja, ali nije ni ugodno jesti. Da smanjiš taj ne baš ugodan okus, pridržavaj se ovih savjeta:
• Pravilno pohranjuj piletinu.
• Lagano podgrijavaj i izbjegavaj mikrovalnu, koja može naglasiti te okuse.
• Dodaj vodu, juhu ili umak prije podgrijavanja kako bi piletina ostala vlažna.
• Dodaj svježe začine ili bilje prilikom podgrijavanja kako bi prikrio neugodne okuse i poboljšao okus.
• Pojedi ostatke piletine unutar tri ili četiri dana.