Špajza 11. listopada 2017.

Mala enciklopedija začina: 1. Peršin

foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Peršin je jedan od najpopularnijih začina na svijetu. Ovaj čest gost naše kuhinje dolazi iz južne Europe i nevjerojatno se dobro slaže s čitavim nizom namirnica.

Najzanimljiviji i najslavniji dio povijesti peršina je priča iz vremena starogrčke kulture u kojoj je peršin bio sveta biljka, a njegovim vijencem stari su Grci okrunjivali slavodobitnike.

Stari Rimljani su peršinom hranili svoje gladijatore prije borbe, ne samo da bi stekli hrabrost, nego da im on da snagu, lukavstvo i oštre reflekse.

Poznati francuski herbalist Maurice Mességué rekao je kako bi bila ludost koristiti peršin samo za ukrašavanje jela: "Takve ukrase obavezno valja pojesti"!

 

Peršin | Author: Thinkstock foto: Thinkstock

 


Peršin (Petroselinum hortense) dvogodišnja je povrtna biljka. U prvoj godini vegetativnog rasta razvija korijen kremastobijele boje koničnog oblika. Iz glave korijena izrasta skraćena stabljika koju čine tamnozeleni rasperjani listovi s dugim peteljkama.

Listovi su karakterističnog mirisa, sadržavaju eterično ulje. Listovi se veoma brzo regeneriraju pa se mogu brati tokom cijele vegetacije.

Peršin je bogati izvor vitamina C i B-kompleksa, karotenoida, minerala kalija, sumpornih soli, kalcija, željeza, flora, joda, mangana i bakra. Listovi sadrže klorofil, te flavon apigenin, koji ima svojstva koja djeluju protiv bakterija, protiv upala i protiv oksidacije.

 

 | Author: Thinkstock foto: Thinkstock



Peršin u jelima


Peršin je jedna od najrasprostranjenijih začinskih biljki s raznovrsnom primjenom, praktično kod svih jela. Jelu se najčešće dodaje sitno nasjeckan list i to pri kraju kuhanja, ili kao ukras, jer tada čuva sva svoja začinska i ljekovita svojstva. Korijen se koristi kod kuhanja.

Peršin je najbolje koristiti u svježem stanju. Uvijek je bolji svježi od sušenog. Ako ste u mogućnosti birajte peršin iz eko-uzgoja ili uzgojite vlastiti. Stavite li peršin u posudicu s vodom, ostat će svjež i nekoliko dana, u hladnjaku i do tjedan dana, ako promjenite vodu.

 

 | Author: Thinkstock foto: Thinkstock

 


Peršin se može posušiti u dehidratoru ili pećnici, te zamrznuti. U juhe i variva peršin stavljajte pred kraj kuhanja, da bi se sačuvali vrijedni sastojci kojima obiluje.

Možete pripremiti i kocke za juhu. Zajedno sa različitim povrćem (mrkva, celer) sameljete peršin (i list i korijen) i smjesu stavite u kockice za zamrzavanje vode (za pravljenje leda). Kocke pohranite u vrećicu i imat ćete izvrstan dodatak juhe, variva, umake posebice tijekom zimskih mjeseci.

Neke od ne tako uobičajenih načina pripreme peršina pronađite među sljedećim receptima!

 

kolač od peršina Možda vas zanima... Neka vas iznenadi - kolač od peršina None Kroketi od krumpira i peršina Možda vas zanima... Nešto sasvim drugačije: Kroketi od krumpira i peršina Recepti Možda vas zanima... Pečena pileća prsa s nadjevom od kruha i peršina Recepti Možda vas zanima... Kruh sa sirom, slaninom i svježim peršinom Recepti

 

Dobar tek!

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.