Plave ili crvene? Ili srebrne? Ili zlatne? Jedini točan odgovor je: Da, hvala, može. Ovako bih barem ja odgovorila, da me pitaju jesam li za Mozart kuglu, započela nam je priču Gastrobajterica. Je li Mozart kugla dizajnerska, original ili ne, za tih 30 sekunda užitka na nepcu, može to biti bilo koja od 13 varijanti Mozart kugli koje se prodaju u Europi i kao lude šalju diljem svijeta.
Glavni i slavni recept
Nije sporno, u bilo kojoj varijanti, da se Mozartkugeln izrađuju od pistacija, marcipana i nugata prekrivenih tamnom čokoladom. Amen. Pametnom dosta. Prvotno su ih znali kao Mozart-Bonbon, kad je 1890. salzburški slastičar Paul Fürst (1856. - 1941.) ovu slasticu nazvao po Wolfgangu Amadeusu Mozartu. Ohoho godina nakon njegove smrti, dakako. Jer siroti Mozart i njegova poprilično rastrošna Costanza nisu baš živjeli u obilju da bi se mogli sladiti tada skupom čokoladom.
Ručno izrađeni originalni Salzburger Mozartkugeln proizvode Fürstovi potomci do danas, dok su slične proizvode razvili brojni slastičari. Slastičarnicu je Paul Fürst, koji uzgred rečeno nije rođen u Salzburgu već je došao iz Dinkelsbühla, naslijedio od ujaka koji je imao slastičarnicu na broju 13, u Brodgasse. Fürst je preuzeo posao svog ujaka i školovao se za šegrta u Beču, Budimpešti, Parizu i Nici.
Jedna od prvih kreacija bile su Mozart-Bonbon praline, nakon dugotrajnih proba 1890. godine. Bile su enormno popularne! No, Fürst nije prijavio patent i uskoro su i druge salzburške slastičarnice počele prodavati slične proizvode.
Svi ih žele za sebe!
Izvorni recept za Mozartkugeln je sljedeći: proizvodi se kuglica marcipana kombinirana s pistacijom i prekrivena slojem nugata. Zatim se ta kuglica stavi na mali drveni štapić i premaže tamnom čokoladom. Zatim se štapić postavlja okomito, s kuglicom na vrhu, na platformu kako bi se čokolada ohladila i stvrdnula. Konačno, štapić se uklanja; rupa koju ostavi puni se čokoladnim premazom, a kuglica je omotana limenom folijom. Kuglice ostaju svježe oko osam tjedana na sobnoj temperaturi.
Spor oko imena bio je pitanje trenutka jer su imitacije nicale na sve strane pa je Fürst je pokrenuo sudski postupak kako bi pokušao osigurati zaštitu brenda. Rezultat je bio sporazum koji je Fürstove konkurente obvezivao da koriste druga imena. Tvrtka Mirabell sa sjedištem u Grödigu blizu Salzburga odabrala je ime "Real Salzburg Mozartkugeln". Bavarski producent Reber odlučio se za "Real Reber Mozartkugeln".
Najzanimljivije je bilo 1996. godine, kad je švicarski Nestlé želio plasirati na tržište "Original Austria Mozartkugeln". Tada je odlučeno da se samo Fürstovi proizvodi mogu se zvati "Izvorne Salzburg Mozart kugle". Veselju i kopiranju te grabežu nikad kraja pa je Mirabell tužio Rebera oko zaštitnog znaka Mozartkugel. Od tad samo Mirabell Mozartkugeln smije biti okrugla. Ostali industrijski proizvedeni Mozartkugeln moraju imati jednu ravnu stranu.
Uz Mirabell i Reber, proizvođači Mozartkugelna uključuju Hofbauer, Beč (dio Lindt & Sprüngli) i Manner, kao i Halloren u Njemačkoj. Inače, Mozartkugel je osvojio zlatnu medalju na sajmu u Parizu 1905. godine.
ZANIMLJIVOST
Tijekom zime 2006. godine u starom gradu Salzburgu bilo je smješteno 80 prevelikih poliestera Mozartkugeln, svaka promjera 1,6 metara. Dizajnirali su ih umjetnici. U noći 27. ožujka vandali su jedan od tih Mozartkugelna uklonili s Franziskanergasse, kotrljali su je ulicama uzrokujući štetu od 7000 eura.