Za konzumaciju se koristi njegov zadebljali korijen i lišće. Obogaćuje okus jelima od povrća, ali i voća te se odlično slaže s jabukom.
Zeleni celer listaš i bijeli celer nemaju zadebljani korijen, a koriste se njegove sočne široke stabljike. Mogu se jesti sirove kao grickalice uz domaći umak i dipove. Višak sirovog korijena celera iskoristite za pripremu salata, a jedna od poznatijih je Waldorfska salata. Celer i jabuku narežite na tanje rezance, pomiješajte s majonezom i vrhnjem te pospite sjeckanim orasima. Posebno je ukusan u salati s pečenom ciklom, začinjen maslinovim uljem, octom i kimom.
Celerov korijen kuhan zajedno s ostalim korjenastim povrćem u bistroj mesnoj juhi pasirajte s kuhanom jabukom i pripremite krem juhu. Zalijte je mesnim temeljcem, vrhnjem za kuhanje i timijanom. Ostatak celerova korijena iskoristite za pripremu guste krem juhe chowder, od vrhnja, kukuruza i prženih ploški pancete. Ostatke celerova korijena možete skuhati zajedno s krumpirom i pripremiti pire.
Dodate li pireu malo brašna, sjeckanog luka i sirovo jaje dobit ćete smjesu za ukusne popečke. Korijen celera možete pohati. Izrežite ga na ploške i blanširajte u posoljenoj vodi s malo limunova soka. Umutite smjesu za gušće palačinke, začinite je kurkumom i mljevenim đumbirom te njome obložite ploške. Pržite ih na dubokom ulju s obje strane pa poslužite uz umak od vrhnja. Ukusne su i pohane ploške celera, panirane u brašnu, jajima i mrvicama. Samo ih prije nakapajte limunovim sokom kako bi celer zadržao lijepu bijelu boju.