Zbog bogatstva nutrijenata i istodobno umjerene količine kalorija, trešnje su odličan izbor za sve one koji paze na tjelesnu masu. Trešnja je voće u bliskom rodu sa šljivama, a nešto daljem sa breskvama i nektarinama. Plod trešnje okrugla je mesnata koštunica, crvene do crno-ljubičaste boje, ovisno o sorti, veoma ukusno i korisno voće za jelo i preradu. U njima se uživalo još u kameno doba, a rimski su vojnici uvijek nosili trešnje sa sobom na svojim osvajanjima.
Vrste i blagodati trešnje
Najpoznatija vrsta trešanja je Bing. Plod je velik, okrugao, osobito sladak te ima ljubičasto-crveno meso i tamno crvenu kožicu koja gotovo pocrni kada je posve zreo. Druga najpoznatija vrsta je Lambert. Nešto je manja od Binga i više srcolikog oblika. Rainer je trešnja sa žutom ili roskastom kožicom. Blažeg je, ali i slađeg okusa od Binga. Trešnja sadrži sve vitamine i minerale (osim natrija), iako u manjim količinama, kao i celulozu, pektin te organske kiseline (jabučnu, limunsku, vinsku). Bogata je kalijem te stoga povoljno djeluje na ravnotežu tekućine u organizmu.
Trešnje, poput drugog voća, obiluju antioksidansima koji štite od slobodnih radikala i pomažu pri prevenciji karcinoma i bolesti srca te usporavaju proces starenja. Svoju tamno crvenu boju trešnje duguju antocijaninima, antioksidansima snažnih protuupalnih svojstava. Istraživanja su pokazala da trešnje povoljno djeluju kod dijabetesa na način da snizuju razinu šećera u krvi.
Osim toga, trešnje snizuju razinu LDL kolesterola te mogu biti od koristi pri prevenciji karcinoma debelog crijeva. U svježem stanju trešnje su dobre za otklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti.
Priprema trešanja
Zrele trešnje su velike, sjajne, mesnate i tamne boje Bez obzira na sortu, trešnje imaju kratak vijek trajanja pa pri kupnji tražite plodove s peteljkama, izrazite crvene boje i čvrste vanjske kožice. Izbjegavajte plodove koji su natučeni. Kupujte samo trešnje koje su čuvane na hladnom i dovoljno vlažnom mjestu jer visoke temperature oštećuju njihovu teksturu i okus. Trešnje možete čuvati u hladnjaku do tjedan dana. Povremeno provjerite plodove i odstranite one koji su se pokvarili.
Trešnje možete zamrznuti na način da ih operete, dobro osušite, zatim raširite na podlozi u jednom sloju i tek tada stavite u zamrzivač. Smrznute trešnje čuvajte do godinu dana. Ukoliko jedete svježe trešnje, operite ih neposredno prije konzumacije. Za kuhanje, odstranite rukom ili strojem koštice. Trešnje čine dio voćnih salata, nadjeva za savijače, biskvitne kolače, krostate i torte. Pire od trešanja može se upotrijebiti za pripremu sorbeta, sladoleda, pjenica i umaka, same ili u kombinaciji s drugim voćem, čokoladom ili vanilin kremama.
Recepti:
Kolač od krupice s trešnjama
Prhka savijača od trešanja
Antioksidativni smoothie
Pita od trešanja i višanja