Češnjak je osnova velikog broja jela, volimo ga svježeg, pečenog i pretvorenog u pastu, fermentiranog (tzv. crni češnjak) pa i ukiseljenog. Koristimo ga za aromatiziranje brojnih jela – od pizze Napolitane, do raznih steakova, variva, umaka, pečenja… No uvijek kad ga koristimo živcira nas ista stvar – vrijeme (i živci!) koje gubimo guleći ga!
Kako se ova blagotvorna i aromatična biljka u kuhanju koristi već tisućama godina, pitamo se – kako već nismo naučili efikasno guliti češnjak? Postoji niz savjeta kako najjednostavnije oguliti češnjak – neki funkcioniraju bolje, neki lošije.
Kako amaterski kuhari gule češnjak?
Jedan od savjeta koji slijedi većina kuhara, posebno onih amaterskih jest – češanj češnjaka lagano zgnječiti cijelom površinom noža. No često se tijekom tog postupka češanj raspadne, a ponekad kora i dalje ostane čvrsto priljubljena uz njega.
Češnjak mnogi gule tako da ga prvo zgnječe nožem, nakon čega se kora puno lakše odvaja
Drugi način je da razrežeš cijelu glavicu češnjaka poprečno na pola i pokušaš istisnuti polovice češnjeva. Također, jedan od savjeta je i da ubaciš nekoliko češnjeva češnjaka s korom u staklenku, staklenku potom poklopiš i dobro protreseš – sve dok kora ne otpadne.
A kako češnjak gule profesionalni chefovi?
A što ako je sve to gnječenje, protresanje i istiskivanje stvar prošlosti? Naime, iskusni chefovi slažu se da je umjesto svega toga puno jednostavnije namočiti češnjak u vodi preko noći, nakon čega će koru biti vrlo lako ukloniti.
Drugi pak imaju brže rješenje – češnjeve češnjaka stave u toplu vodu na 30-ak minuta, a rezultat je navodno isti: lako guljenje češnjaka bez muke dok korištenja noževa, staklenki i drugog kuhinjskog pribora postaju stvar prošlosti!
Češnjak