Svi znamo koliko je češnjak dobar za naše zdravlje, i koliko podiže okus jela, no svejedno imamo problem s njim. Dobro znamo i zašto – njegovog intenzivnog i neugodnog mirisa teško se riješiti.
Ostaje nam na prstima nakon što ga sjeckamo, ali i zadah nakon što pojedemo češnjak nije, recimo to tako – najugodnija stvar na svijetu. Pa kako ga se riješiti?
Razne (propale) teorije
Krenimo prvo s rukama i mirisom koji češnja na njima ostavlja nakon sjeckanja. Neki kuhari kunu se u to da ruke jednostavno treba oprati pod mlazom tople vode, s tim da prste istrljate tupom stranicom noža od nehrđajućeg čelika.
No znanstvenik dr. Bob Wolke, profesor kemije na Sveučilištu u Pittsburghu, iskušao je taj savjet i tvrdi – neugodan miris češnjaka nije nestao.
Nakon toga pokušao je kombinirati 2 metode – prvo trljanje nehrđajućim čelikom, a potom i pranje ruku običnim sapunom. Ovaj put rezultat je bio nešto bolji, no i dalje je miris bio prisutan. I zato, ako ti miris češnjaka jako smeta na rukama, a ne želiš (niti ne trebaš) se odreći te namirnice – koristi rukavice!
3 savjeta protiv neugodnog zadaha češnjaka
A što je s neugodnim zadahom iz usta? Donosimo 3 savjeta koja su svojim istraživanjem potkrijepili znanstvenici s američkog sveučilišta Ohio State:
- Pojedi sirovu jabuku – sjeti se kako jabuka oksidira (posmeđi) ako je narežeš i ostaviš dulje na zraku? E pa to je zato što sadrži enzim koji čini povrće ružnijim ako dugo stoji na zraku, ali djeluje i kao prirodni dezodorans, koji primjerice uspješno uklanja neugodan zadah po češnjaku, jer neutralizira sulfite
- Popij sok od limuna – ovo posebno dobro djeluje ako jedeš zgnječeni češnjak. Kiselina u limunovu soku neutralizira enzim alinazu koji se nalazi u sirovom češnjaku i koji je jedan od uzročnika neugodnog mirisa
- Popij zeleni čaj - Baš kao što je slučaj sa sirovom jabukom, polifenoli iz limuna "poništavaju" djelovanje tvari koje su u češnjaku odgovorne za neugodan miris
- Ne moraš svaki put kada pojedeš češnjak cijediti limune i žvakati jabuke, dovoljno je naribati malo limunove korice i iscijediti malo limunova soka u tvoj umak od češnjaka
Svakako, svi ovi savjeti su odlični, no mislimo da je naš ipak najbolji – koristi pečeni češnjak (kao u našem receptu niže) koji ima puno blaži miris i okus, a ni prsti ne pokupe neugodan miris, jer se češnjak peče u ljusci. A ova jednostavna juha od pečenog češnjaka i odlično grije!
Umjesto pilećeg temeljca možeš koristiti i povrtni temeljac...