Ovisno o uvjetima u kojima čuvaš čokoladu, ili o skladištenju u transportu i trgovini, na površini se može pojaviti bijeli sloj. Ne izgleda privlačno, ponešto mijenja okus, ali pravo je pitanje je li takva čokolada i dalje sigurna za konzumaciju.
Najprije ti moramo pojasniti o kakvim se mrljama radi. Dvije su mogućnosti - šećer ili masnoće. Ako je čokolada doživjela temperaturni šok u nekom momentu, velika je šansa da će se na površini nataložiti masnoće, poput mliječne i kakaovog maslaca.
Hladnjak je neprijatelj čokolade, baš kao i ljetne vrućine. Idealna je temperatura za čuvanje čokolade 18 stupnjeva, što znači da biste je trebali čuvati u dobro izoliranoj smočnici u kojoj nema vlage.
Upravo je vlaga drugi najveći neprijatelj savršene čokoladne poslastice. Čuvanje otvorene čokolade u hladnjaku je velika greška, budući da će izvući šećer na površinu. Znat ćeš da je riječ o šećeru jer će sloj biti suh, a čokolada će imati pjeskastu teksturu.
Bez obzira na uzrok, bitno je naglasiti da i dalje možeš bez brige uživati u čokoladi, ako rok trajanja nije premašen. Ako ti ne odgovara tekstura, upotrijebi je u pripremi slastica.
Razliku nećeš osjetiti ako je nasjeckaš i dodaš u muffine, keksiće ili brownieje. U svakom slučaju, pouka je da ne sudiš čokoladu po izgledu i ne bacaš je ako rok trajanja nije istekao.
ISKORISTI ČOKOLADU U PRIPREMI SLASTICA: