Ispijanje najrazličitijih smoothieja i shakeova, bogatih hranjivih napitaka na bazi biljne hrane od trenda je postalo vrlo česta pojava u prehrani modernih ljudi. Popularni „juicing“ tijekom proteklih desetljeća promovirali su mnogi – od Rudolfa Breussa i Victorije Boutenko do kralja TV reklama za sokovnike, Jack LaLannea. I slavni Nikola Tesla je u kasnijim godinama života prešao na vegetarijanstvo i jedno se vrijeme hranio gotovo isključivo povrtnim sokovima.
Današnji pristup tekućim kalorijama dijeli napitke na zelene smoothieje, voćne napitke i miješane napitke – shakeove, na bazi voća, povrća, sokova, jogurta, mlijeka i raznih drugih pripravaka.
Osnovni recept za zelene smoothieje koji ipak imaju najzdraviji „prizvuk“ uključuje zeleno lisnato povrće poput sirovog špinata, kelja, blitve, celera, peršina, brokule koje se kombinira sa voćem poput naranči, kivija, jabuka, krušaka, banana te bobičastim voćem koje može biti svježe ili smrznuto. Preferira se voće i povrće iz organskog uzgoja kako bi napitak bio hranjiviji i sadržavao što manje pesticida i drugih potencijalnih zagađenja. Kako bi okus bio u ravnoteži, obično je omjer 40 % lisnatog povrća naprama 60 % voća, a za postizanje željene konzistencije koristi se izvorska voda. Naravno, preduvjet za dobar napitak je i posjedovanje kvalitetnog blendera.
Pripremite razne napitke uz naše recepte
Bez obzira što zeleni napitci imaju najveći ugled među zdravstveno osviještenom populacijom, bezbroj je različitih napitaka koji se mogu pripremiti od voća i povrća prema osobnom odabiru. Takvi napitci obogaćuju svakodnevnu prehranu i osiguravaju brojne nutrijente i blagotvorne tvari. Bogati su antioksidansima, mineralima, vitaminima i brojnim biljnim tvarima s povoljnim djelovanjem na tjelesne detoksikacijske enzime. Kao baza, osim vode koristi se i tekući jogurt, voćni jogurt, mlijeko, zobeno, rižino, kokosovo i sojino „mlijeko“ te voćni sokovi. Brojni dodaci i začini obogaćuju okus i pridonose ljekovitosti, a posebno dobro pristaje đumbir, cimet, kurkuma, razni prahovi supervoća ili biljna ulja – laneno, kokosovo te maslinovo. Kao sladila obično se koriste medovi, sladovi ili agavin sirup. Za završni dodir može se dodati malo preprženog i sjeckanog orašastog voća, sušeno voće ili sjemenke te zobene pahuljice. Za vas smo pripremili nekoliko osnovnih recepata za hranjive napitke, a vi ih slobodno obogatite svojim omiljenim dodacima.
Sok za regeneraciju
Sastojci (za jednu šalicu):
100 g cikle, sitno nasjeckane
70 g mrkve, sitno nasjeckane
1 šalica mladog špinata ili blitve
125 ml vode
Priprema:
1.Ubacite ciklu, mrkvu i špinat u sokovnik. Malo razrijedite vodom i dobro izmješajte. Pijte svježe
pripravljeno.
Smoothie od jabuke, mrkve i naranče
Jedna jabuka
Jedna naranča
2 mrkve
Priprema: ubacite svo voće i povrće u sokovnik, razrijedite s vodom po želji. Možete dodati i žlicu mljevenog lanenog sjemena.
Smoothie od bobičastog voća, jabuke i soka od bazge
Šalica bobičastog voća,
Jedna jabuka
2 dl razrijeđenog soka od bazge
Priprema: ubacite svo voće i povrće u sokovnik, razrijedite sa sokom od bazge.
Smoothie sa šumskim voćem i jogurtom
Sastojci:
100 g smrznutog šumskog voća
½ banane
1,5 dl jogurta sa smanjenim udjelom masti
Žličica agavinog sirupa
Priprema:
1. Šumsko voće odmrznuti na sobnoj temperaturi 1 sat. Bananu narezati na kolutiće.
2. Sve sastojke pomiješati i usitniti u sokovniku do tekuće smjese.
Voćni energetski napitak
Sastojci:
100 g smrznutih divljih kupina
100 g smrznutih jagoda
1 žlica sitnih zobenih pahuljica
1 žlica meda
1 žličica usitnjenih lanenih sjemenki
2 dl obranog mlijeka
Priprema:
1. Voće odmrznuti 1 sat na sobnoj temperaturi.
2. Sve sastojke pomiješati u sokovniku i usitniti do homogene tekuće smjese. Ako je napitak pregust, dodati još mlijeka.