03. travnja 2016.

Najveći prirodni prijatelji jetre

Grašak
gastro postao gastro.24sata.hr
Uz malo truda možete ponovo imati jetru poput bebe. Dobro, ne baš toliko, ali stvarno je važno brinuti o zdravlju vitalnih organa.

Jetra je najveća žlijezda i drugi organ po veličini u ljudskom organizmu, a ujedno predstavlja jedini unutrašnji organ koji se može regenerirati. Jetra je „tihi organ“, ne buni se, pa je uglavnom zanemarujemo dok nešto ozbiljno ne pođe po zlu.

Stoga je od velike važnosti dobro upoznati sve što naša jetra voli i što joj pomaže u obavljanju njenih brojnih zadaća.

Namirnice koja gode jetri

Namirnice koje pozitivno djeluju na rad jetre mogu se podijeliti u dvije kategorije – namirnice koje potiču proces detoksikacije te namirnice bogate antioksidansima koji štite jetru tijekom detoksikacije. Kao namirnice s blagotvornim djelovanjem na zdravlje jetre najčešće se izdvajaju artičoka, mahunarke, gorko i zeleno povrće i povrće iz skupina krstašica poput kelja, brokule, prokulica.

Artičoka

Artičoka je povrće koja spada u porodicu glavočika, a njezina ljekovita svojstva poznata su već stoljećima. Smatra se da blagotvorno djelovanje artičoke na organizam potječe od gorkih tvari u lišću i korijenu, koje imaju posebnu aromu i potiču brže protjecanje žuči. Kalorijska vrijednost artičoka je minimalna, kao i sadržaj masti, ali je nutritivno riječ o pravoj riznici vitamina, minerala i fitokemikalija. U kontekstu nutrijenata prijatelja jetre, artičoka osigurava vitamin C i kalij, ali i gotovo sve druge vitamine i minerale u manjim količinama.

Impresivan je i sadržaj vlakana pa tako 100 g artičoke osigurava čak 5.4 g vlakana. Artičoka se ističe udjelom similarina, tvari za koju se vjeruje da ima zaštitan učinak na jetru. Dodatno, cinarin i kafeinska kiselina, tvari kojima je bogata artičoka, u pokusima na životinjama pokazale su se kao učinkoviti hepatoprotektivni spojevi.

Inulin, neprobavljivi ugljikohidrat, ima blago laksativno djelovanje, te pomaže kod konstipacije. Zdravlje jetre ovisno je o redovitom pražnjenju crijeva, a u razdobljima zatvora veće je opterećenje jetre. Artičoku možete uklopiti u gotovo bezbroj jela, od juha preko pirea do rižota, pizza, musaka ili mesnih jela. No, kako bi detoksikacija bila što učinkovitija najbolje je kuhanu artičoku servirati kao predjelo s maslinovim uljem i laganim sirom, ili pak uklopiti u raznolike salate. Za gurmanski užitak napravite namaz od artičoke na način da ih pomiješate s tunom, maslinama, maslinovim uljem i limunovim sokom. Kombinaciji dodajte začinsko bilje po želji i uživajte.

Ukoliko vam je potrebno još inspiracije isprobajte naše recepte:

Bruschette s artičokama

Artičoke punjene kaparima i inćunima

Salata s artičokama

Punjene artičoke | Author: Thinkstock foto: Thinkstock

Mahunarke

Mahunarke poput graška, graha i mahuna nalaze se visoko na listi povrća koje potiče detoksikaciju jer obiluju aminokiselinom argininom koja pomaže u procesu detoksikacije amonijaka, toksičnog nusprodukta koji nastaje prilikom razgradnje proteina. Upravo je jetra mjesto na kojem se odvija proces detoksikacije amonijaka. Dodatno, mahunarke (osobito grah) su bogate i molibdenom koji čini sastavni dio detoksikacijskog enzima sulfit oksidaze. Mahunarke pripremajte u varivima, dodajte ih rižotima ili učinite sastavni dio salata. Ipak, želite li odmak od klasičnih okusa isprobajte naše recepte:

Bruschette s graškom

Proljetna pita s graškom

Umak od graška

Gorko i zeleno povrće

Gorkost povrća stimulira protok žuči koja između ostaloga uklanja toksine i štetne mikroorganizme kroz crijevo. Nadalje, gorko i zeleno lisnato povrće odličan su izvor klorofila koji sudjeluje u pročišćavanju jetre i krvi, te antioksidansa koji jetru štite od razornog utjecaja slobodnih radikala. Radić, rukola, raštika, i svo tamno zeleno lisnato povrće pripadaju skupini ovih moćnih prijatelja jetre. Za najviše blagodati pripremajte ih na salatu, no nikako se nemojte na njima i ograničiti:

Penne sa sirom i radičem

Rolice od lista i rikule

Omlet sa špinatom i rajčicama

Krstašice

Cvjetača, brokula, kupus, kelj, rotkvica odlikuju se sadržajem fitokemikalijama koje sadrže sumpor. Ove tvari povećavaju sposobnost jetre da neutralizira toksične tvari. Detoksikacijski potencijal kupusnjača dodatno pripomažu i neki enzimi koje sadrži.

Priprema u woku

U pećnici

U tavici

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.