Dečki, dođite na gablec! Još se sjećam kad nas je onako musave s prozora zazvala susjedova mama da prezalogajimo i napunimo želučiće ispražnjene igrom. Ono čime nas je ponudila zauvijek je usmjerilo moj odnos prema hrani i shvaćanju gurmanstva.
Svaki od nas malih, znojnih klipana dobio je tada u ruke krišku kruha premazanu svinjskom mašću, posutu solju i crvenom paprikom. Okus prvog zalogaja nikad nisam zaboravio i dan danas smatram ga vrhunskim praznikom za nepce. S tim se doživljajem hrane može mjeriti još samo sjećanje na prve viršle u pecivu, kakve se i dan danas mogu kupiti iz kioska u Grazu.
Iskustvo mi govori da nisam jedini koji obožava hrenovke. Ta upravo su hrenovke za mnoge mališane bile prepoznatljiv čin inicijacije u život, bila riječ o nečijem rođendanu, vrtićkoj proslavi ili školskom obroku; prva prava, nekašasta hrana, na koju te nitko ne treba nutkati, i koja se rado i lako jede vlastitim rukama, nabada na vilicu, rezucka nožićem ili jednostavno ustima prinosi prstima.
Jednostavnog oblika i okusa, one se mogu se jesti na milijun malih načina: kuhane, pečene, s prilogom ili bez, na kruhu, u pecivu, umočene u senf, kečap blagi ili onaj ljući, u majonezu, umake s čilijem, a valjda i s hrenom, mada nisam još upoznao kupca koji bi hrenovke umakao u čašicu hrena.
Nekome hrenovka, nekome viršl ili viršla, za nekoga hot dog ili frankfurterica, frankfurtska kobasica, a za sve savršena namirnica koju je lako pristaviti, u vrućoj vodi ili na vreloj tavi, i ponuditi kao obrok u bilo koje doba dana; kao zajutrak, ručak, večeru ili usputni zalogaj za marendu, gablec ili jauzn, kako vam drago.
A to je tek djelić obilja ponude iz kojeg svaki dan možete izabrati nešto čime ćete za tren nahraniti vašeg školarca, ili ga, čim se nauči baratati vatrom i toplinom, uputiti u osnovne tajne kulinarstva.
Safalade i kobasice, one slaninske i kranjske, pučke, panonske ili šokačke. Dobra mesnica u svom će asortimanu uvijek imati paletu od desetak kobasica koje će se razlikovati s obzirom na pikantnost, vrstu ovitka, teksturu ili presjek.
Nekima će više pasati one teleće, goveđe ili pak svinjske, miješane u ovim i onim omjerima mišićnog mesa i slanine, s više ili manje začina - od papra, preko kardamoma, do vinjaka ili konjaka za bolju aromu - u količinama koje sami izaberete prema željama, potrebi i apetitu, na komad, u paru, u obiteljskom pakiranju ili u rinfuzi.
Osim što je teško pronaći nekoga tko ne bi volio okus hrenovki ili neke od njenih srodnica, njihova je velika prednost i brzina i lakoća pripreme. Za početak, dovoljno je pogoditi trenutak kad su dovoljno kuhane a da se ne rastvore po dužini, ili da budu pečene bez zagorijevanja, ali prošarane tragovima bijelih balončića, raspuklim na toplini grill tave.
Možete ih servirati same, bez ičega, ili sa začinima po izboru; možete ih ušuškati u lisnato tijesto, staviti na posteljicu od salate, prekriti slaninom, pršutom ili sirom; ili si možete dati oduška i pustiti mašti na volju pa ih umakati u smjese od kukuruzne krupice ili piva, s njima našpikati muffine ili ih rezati u različite oblike poput krakatih hobotnica.
Hrenovke možda nisu jelo koje će vam poslužiti u restoranima s Michelinovim zvjezdicama, ali to ne znači da ih nekoć nisu jeli u bijelim rukavicama, dok se netko nije sjetio da bi ih bilo praktičnije servirati u žemlji.
Hot dog je od narodnog jela odavno zašao u sferu umjetnosti i postao inspiracija velikih modernih umjetnika: Roy Lichtenstein je obrise sočne hrenovke smjestio u debeljuškasto, pahuljasto pecivo; Betty Spindler svoju je hrenovku umijesila od gline, bez kečapa jer ih tako najradije sama spravlja; Steve Marcus izradio je čitavu zbirku umjetničkih viršli, a Ivy Haldeman svoje hrenovke slika kako uživaju na jastucima, sanjare, hodaju u vrtoglavim štiklama listaju stranice knjige ili telefoniraju.
Onaj štand s viršlama u Grazu, s početka ovog teksta, možda mi nije pri ruci, ali nekako mi se čini da znam što će nam danas završiti na tanjuru. A hren? On će opet pričekati neku drugu priliku.
Ravlić hrenovke, teleće hrenovke i safalade spadaju u njihovu bogatu paletu polutrajnih kobasica jedinstvenih tekstura, koje su sve pripremljene prema posebnim recepturama Ravlić mesara. Nude raznolikost i bogatstvo okusa, a pripremiti ih se može na više načina te je poželjna kreativa kako bi se pripremio savršeni ručak. Požurite do mesnice Ravlić, nabavite omiljene hrenovke i pripremite jedan od niže navedenih recepata - kiflice s hrenovkama ili sve popularniji corn dog! Oba će se, to vam jamčimo, svidjeti vašim malim školarcima!
Kiflice s hrenovkama
Sastojci:
- 500 g pšeničnog brašna
- 250 ml mlijeka
- 1 dl suncokretova ulja
- 1 paketić suhog kvasca (7 g)
- 4 hrenovke
- 1 jaje
- sol
Postupak:
- Umiješajte suhi kvasac u mlako mlijeko i ostavite sa strane 5 minuta.
- U zdjeli pomiješajte brašno, 1 žličicu soli, mlijeko sa kvascem i ulje.
- Zamijesite tijesto i ostavite pola sata da se diže.
- Tijesto razvaljajte na tanko i izrežite ga na trakice.
- Hrenovke izrežite na manje komade (ovisi o veličini kiflica).
- Oko svakog komada hrenovke omotajte trakicu tijesta.
- Na lim za pečenje stavite papir za pečenje i na njega poslažite kiflice.
- Premažite ih razmućenim jajetom i posolite
- Pecite kiflice oko 20 minuta na 180°C.
Corn dog
Sastojci:
- 300 g hrenovki
- 70 g kukuruzne krupice
- 70 g glatkog brašna
- 2 žlice šećera
- žličice praška za pecivo
- 1/8 žličice soli
- 1 veliko jaje
- 120 ml mlijeka
- ulje
Postupak:
- Prerežite hrenovke na pola i probodite ih debljim štapićem za ražnjiće.
- Pomiješajte kukuruznu krupicu, brašno, šećer, prašak za pecivo i sol. U velikoj čaši pomiješajte jaje i mlijeko. Sjedinite sve sastojke špatulom.
- Ulijte ulje u duboku tavu ili posudu i zagrijte ga.
- Pripremite pladanj i prekrijte ga papirnatim ubrusima.
- Svaku hrenovku umočite u gusto tijesto, lagano otresite kako biste odstranili višak i ubacite u zagrijano ulje.
- Pržite otprilike 3 minute, dok ne poprime zlatnu boju.
- Poslužite s kečapom, majonezom, senfom...