Neke povijesne teorije govore u prilog tome kako je bečka šnicla nastala upravo u Beču u 18. stoljeću i tako dobila ime, dok druge pokazuju kako su je Austrijanci 'uvezli' iz Italije u 19. stoljeću, kako prenosi portal ViennaUnwrapped.com. Radi se o talijanskom jelu koje je vrlo slično bečkom odresku - cotolette alla milanese.
Bez obzira koja je teorija točna, jedno je sigurno: bečki odrezak je opće prihvaćeno i obožavano jelo, ne samo u Austriji, već i u cijelom svijetu.
Kako bismo ga što bolje pripremili kod kuće, istražili smo je li bolja teletina ili svinjetina te treba li u smjesu dodati slatko vrhnje, a za savjet smo upitali i neke od naših poznatih gastro blogera. Krenimo dakle redom...
Bečki odrezak: koje meso odabrati?
Kad kreneš u nabavku mesa, imaj na umu kako je najbolje meso za pripremu sočnog i mekog bečkog odreska teletina. Drugi po redu najbolji izbor za meso je svinjetina, pa mnogi češće kupuju svinjetinu umjesto teletine jer je povoljnija i pripremaju bečki odrezak od svinjetine.
Želiš pripremiti pileći bečki odrezak? Trebaš znati kako bijelo meso poput piletine i puretine nema dovoljno jaki okus kakav imaju teletina i svinjetina, pa to je još jedan od razloga zašto ih je bolje izbjegavati ako želiš sočnu bečku šniclu pripremljenu na tradicionalan način.
Također, chefovi kažu kako je potrebno da meso ima i nešto masnoća pa potraži takve komade prilikom nabavke.
Bečki odrezak: Kako ga pripremaju gastro blogeri?
Kako pripremaju bečki odrezak kod kuće i imaju li neki poseban trik kod pripreme smjese za prženje upitali smo naše Gastrolovce. Matija Plašć, s bloga Sweety&Spicy preferira teleće meso za bečki odrezak, a za bolji okus često koristi maslac umjesto ulja.
"Ako želim pripremiti pravi bečki odrezak, obavezno biram teletinu koja se reže metodom leptir-reza, ali kao alternativu često koristim i svinjetinu koju istučem batom da ju stanjim. Nakon toga paniram ovim redom: brašno-jaja-prezli.
Ako želiš dobiti hrskavije meso onda se prži dva puta. Za bolji okus tu je svakako mast ili maslac, ali dobro je i obično suncokretovo ulje", poručuje Matija.
Gastrolovac Darko Debić, s bloga Samo jedan griz, također za pripremu bečkog odreska uvijek koristi teleći but, u smjesu dodaje slatko vrhnje, a meso prži u pročišćenom maslacu i ulju.
"Za bečki odrezak koristim ružu telećeg buta, odrezak lagano i nježno udaram batom za meso, dovoljno je samo nekoliko puta. Zatim se panira, što znači da posoljeno meso prvo uvaljam u brašno, zatim u smjesu od jaja i slatkog vrhnja, a potom u krušne mrvice.
Na kraju ih pržim u mješavini pročišćenog maslaca i ulja nekoliko minuta, moraju plivati u masnoći. To im daje prekrasnu zlatnožutu boju i karakterističan izgled valova", otkrio je Darko.
Bečki odrezak: kako ga pripremaju u Beču
Donosimo ti recept za savršeni bečki odrezak na tradicionalan način koji se još uvijek koristi na radionicama kuhanja u Beču. Recept je za 4 osobe. Wiener Schnitzel se u Beču obično poslužuje s kriškom limuna na vrhu, te uz toplu ili hladnu krumpir salatu ili zelenu salatu.
Bečki odrezak
Sastojci:
- 4 teleća odreska
- 4 žlice brašna
- 5 žlica krušnih mrvica
- 2 jaja
- malo mlijeka
- sol i papar
- biljno ulje
- limun za serviranje
Postupak:
- Na odreske stavi nekoliko kapi biljnog ulja. Zatim ih stavi između dva lista prozirne folije i istuci ih batom za meso. Ako ga nemaš, možeš koristiti i tešku tavu. Napravi nekoliko kratkih rezova na vanjskim dijelovima mesa. Odrezak od teletine ili svinjetine posoli i popapri s obje strane po želji.
- Pripremi 3 tanjura, jedan s brašnom, jedan s dva jaja razmućena s malo mlijeka i prstohvatom soli i jedan s krušnim mrvicama.
- Odreske lagano premaži brašnom s obje strane, zatim ih umoči u jaja i prekrij ih krušnim mrvicama. Pazi da krušne mrvice pokriju cijele kotlete. Meso odmah počni pržiti na tavi na svinjskoj masti (originalni bečki način) ili na biljnom ulju.
- Dodaj dovoljno masnoće ili ulja da odresci plivaju i dobro ih zagrij u tavi. Također, može se dodati i nekoliko krušnih mrvica u tavu kako bi brzo provjerili da li se je ulje dovoljno ugrijalo u tavi.
- Okreni odreske barem jednom dok ne porumene s obje strane i dok ne dobiju ujednačenu zlatnosmeđu boju ( peci ih 3-4 minute sa svake strane). Šnicle na kraju stavi na papirnati kuhinjski ubrus koji će upiti ulje.