Pečeni picek, patka ili purica ne mogu proći ako uz njih nisu servirani i mlinci. Ovaj (zagorski) klasik specifičan je po tome što ga ljudi ili vole ili ne vole. Osobno sam u ovoj prvoj grupi, iako uz pečenje volim pojesti i nekakvo pečeno povrće.
Kad su u pitanju domaći mlinci nema puno filozofije. Jelo je to koje je nastalo i do dana današnjeg je karakteristično za područje Hrvatskog zagorja. Zagorski mlinci nedavno su dobili i europsko priznanje kroz oznaku zemljopisnog podrijetla što ih čini posebnim i prepoznatljivim.
Mlinci od samo 2 sastojka
Za pripremu tradicionalnih mlinaca potrebna su 2 sastojka – brašno i voda. I da, u mojim mlincima nema soli, a niti jaja. Soli nema jer se tako i tako kasnije prelijevaju vrućom vodom i uranjaju u začinjeni umak od pečenja, a što se tiče jaja mislim da su možda malo žilaviji ako su s jajima pa ih izbjegavam.
Znam da svaka kuća ima svoja pravila i da su od svakog mlinci najbolji, no eto ovo je verzija koja se radi u mojoj (zagorskoj) obitelji pa najte kaj zameriti.
Svoje sam mlince pekao na staroj peći na drva što im je dalo još jedan autentični štih, no svakako je opcija i vruća tava ili limeni pleh u pećnici.