Radne površine u kuhinji često su pretrpane raznim namirnicama, svježim voćem, povrćem i svakodnevno korištenim začinima. Ipak, postoje namirnice koje nije preporučljivo čuvati na ovome mjestu, a nekada to može biti i opasno.
Nikako na svjetlost
Većina hrane ne bi trebala biti pohranjena na radnoj površini zbog blizine štednjaka i pećnice, koji mogu brzo zagrijati prostor i prouzročiti kvarenje. Osim toga, izravna sunčeva svjetlost može potaknuti rast broja bakterija u hrani te potaknuti neželjeno klijanje. Dok je poznato koje namirnice nije dobro držati u hladnjaku, manje se zna o onima koje nije preporučljivo držati na kuhinjskoj radnoj površini.
Krumpir treba pohraniti na tamnome mjestu jer može pozelenjeti zbog izlaganja sunčevoj svjetlosti. To rezultira gorkim okusom i povećanjem razine solanina u kori, što može predstavljati zdravstveni rizik.
Ulja su osjetljiva na sunčevu svjetlost, toplinu i kisik. Izloženost ovim čimbenicima može dovesti do kvarenja ulja. Nerafinirana ulja preporučuje se čuvati u neprozirnim posudama, daleko od izravne svjetlosti, dok rafinirana, poput biljnih, nisu toliko podložna kvarenju.
Male količine maslinova ulja pak mogu ostati na radnoj površini, no velike boce treba pohraniti na tamno i hladno mjesto te ih prelijevati u manje boce za svakodnevnu upotrebu.
Jaja: Industrijski proces pranja, naime, uklanja zaštitni sloj na ljusci, što omogućuje lakši prodor mikroorganizama. Prema preporukama američkog Ministarstva poljoprivrede, jaja ne bi smjela biti izvan hladnjaka duže od dva sata ili više od jednog sata ako je temperatura viša od 32°C.
Tortilje, iako mogu stajati na sobnoj temperaturi, dulje ostaju svježe ako ih pohraniš u hladnjak nakon otvaranja. Prije otvaranja, treba ih držati na hladnom, suhom i tamnom mjestu, a nakon otvaranja mnoge tvrtke koje ih proizvode preporučuju njihovo čuvanje u hladnjaku radi produljenja svježine.
Majoneza zbog visokog udjela jaja uvijek treba biti pohranjena u hladnjaku i nikada ne bi trebala biti ostavljena na sobnoj temperaturi. Ostali začini, poput kečapa i javorovog sirupa, mogu se čuvati na sobnoj temperaturi, no dulje traju ako su pohranjeni u hladnjaku. Preporučuje se provjera uputa za pohranu na pakiranju.
Pročitaj još korisnih savjeta!