Doručak je neizostavan dio jutarnje rutine koji pomaže tijelu i umu započeti dan na pravi način. Najčešće se raspravlja o tome koje su namirnice najbolje za uravnotežen doručak ili čak trebamo li ga uopće jesti.
One koji su navikli započeti dan obrokom, vrlo vjerojatno muči pitanje koliko je važno točno vrijeme kada doručkuju. Evo što nutricionisti kažu o idealnom vremenu za doručak, može li doručak biti "prekasno" i koliko je važno doručkovati svaki dan u isto vrijeme.
Kada je najbolje vrijeme za doručak?
Idealno vrijeme za doručak nije toliko povezano s točnim satom, koliko s vremenom koje je prošlo od buđenja. Stručnjaci preporučuju doručak unutar 1-3 sata nakon buđenja, s time da većini ljudi odgovara doručak unutar prvog sata.
Naravno, tvoji dnevni ritam, razina aktivnosti i eventualna zdravstvena stanja utjecat će na vrijeme koje ti najbolje odgovara. Zašto je vrijeme doručka važno? Dok spavamo, tijelo probavlja večeru, a ujedno se odmara i obnavlja. Do jutra prođe puno sati od zadnjeg obroka, zbog čega prirodno dolazi do pada šećera u krvi.
Doručkom ubrzo nakon buđenja podižeš razinu šećera, osiguravajući tijelu potrebnu energiju za normalno funkcioniranje. Ako preskočiš doručak ili ga predugo odgađaš, možeš se osjećati umorno i iscrpljeno.
Osim toga, hormon stresa kortizol može porasti, remeteći prirodni ritam tijela i hormonalnu ravnotežu. Preskakanje ili kašnjenje s doručkom može otežati održavanje pravilne prehrane tijekom dana jer ćeš do ručka vjerojatno biti jako gladan, što može dovesti do prejedanja ili manje zdravih izbora.
Može li biti "prekasno" za doručak?
Moguće je doručkovati prekasno, ali opet to više ovisi o vremenskom razmaku od buđenja nego o točnoj satnici. Tijelo treba obrok nakon noćnog posta, bilo da se budiš u 5 ujutro ili u podne. Taj prvi obrok prekida post i opskrbljuje tijelo energijom, pomažući regulaciji šećera u krvi i hormona.
Prema preporukama, doručak koji se pojede više od tri sata nakon buđenja već se smatra kasnim, a ovisno o vremenu može djelovati više kao ručak. Ipak, nije preporučljivo u potpunosti preskočiti doručak i čekati ručak jer to može dovesti do pada šećera u krvi, manjka energije i intenzivne gladi.
Koliko je važno doručkovati u isto vrijeme svaki dan? Kad god je moguće, preporučuje se doručkovati otprilike u isto vrijeme svakog dana. Naše tijelo funkcionira prema unutarnjem satu, odnosno cirkadijalnom ritmu, koji najbolje radi kad aktivnosti poput jela slijede redoviti raspored. Jedenjem u isto vrijeme, tijelo se "priprema" za hranu, što pomaže metabolizmu i hormonalnoj ravnoteži.
Neka obrok bude nutritivno bogat
Redoviti obroci mogu biti korisni za održavanje stabilne energije i pravilne probave. Naravno, život ponekad poremeti planove i može se dogoditi da doručkuješ ranije ili kasnije – i to je potpuno u redu! No, ako možeš, vrijedi pokušati održavati redovitost.
Osim vremena, važno je da doručak bude bogat proteinima i vlaknima, što će ti pomoći da se osjećaš sito i puno energije. Za inspiraciju, možeš isprobati jogurt s granolom, chia sjemenkama i bobičastim voćem ili sendvič s integralnim pecivom, jajetom, avokadom i špinatom.
Isprobaj i ove recepte za doručak...