Odmrzavanje i ponovno zamrzavanje hrane često izaziva dvojbe. Hoće li se kvaliteta hrane promijeniti? Je li to sigurno? Odgovor ovisi o vrsti namirnica. Iako mnoge namirnice možeš bez problema više puta zamrzavati, kod nekih je bolje izbjeći taj postupak jer gube teksturu, okus ili sigurnost.
Višestruko zamrzavanje?
Neke namirnice prirodno bolje podnose višestruko zamrzavanje zbog svoje strukture i sastava, dok druge mogu izgubiti kvalitetu ili okus. Primjerice, kruh i peciva dobro podnose ponovno zamrzavanje jer imaju nisku razinu vode, a gluten i masnoće u njima zadržavaju teksturu i okus. Iako će možda biti malo suši, to neće utjecati na njihovu sigurnost.
Tekuće namirnice poput juha i temeljaca također su pogodne za višestruko zamrzavanje, posebno ako ne sadrže mliječne ili škrobne baze, koje se mogu razdvojiti prilikom odmrzavanja. Njihov visok udio vode i masnoća omogućava im zadržavanje teksture i okusa čak i nakon više ciklusa zamrzavanja.
Blanširanje prije zamrzavanja
S druge strane, voće i povrće kupljeni zamrznuti u trgovini prolaze postupak brzog zamrzavanja, koji čuva njihovu strukturu i boju. Međutim, kod kućnog zamrzavanja stvaraju se veći kristali leda koji mogu oštetiti stanične stijenke. Rezultat je voće i povrće koje pri ponovljenom zamrzavanju može postati smeđe ili izgubiti teksturu. Blanširanje prije zamrzavanja može pomoći očuvati boju, okus i čvrstoću.
Meso i perad sigurno je ponovno zamrzavati pod uvjetom da su odmrznuti na odgovarajući način – u hladnjaku, a ne na sobnoj temperaturi. Iako gubi dio vlage tijekom svakog ciklusa odmrzavanja, što može utjecati na njegovu sočnost, pravilno rukovanje osigurava da ostane sigurno za konzumaciju.
Kuhano meso se čak bolje podnosi ponovno zamrzavanje jer gubi manje vlage nego sirovo.
Namirnice koje ne treba ponovno zamrzavati
Neke namirnice loše podnose odmrzavanje i ponovno zamrzavanje jer gube teksturu i okus. Sirovi plodovi mora, poput škampa ili ribe, nakon višestrukog zamrzavanja često postaju kašasti.
Povrće s visokim udjelom vode, poput krastavaca i zelene salate, gubi čvrstoću i postaje gnjecavo. Jela koja sadrže puno mliječnih proizvoda, poput kremastih juha, umaka ili složenaca sklona su razdvajanju i zgrušavanju.
Slično vrijedi i za hranu bogatu sirom ili vrhnjem – ponovljeno zamrzavanje može uzrokovati pojavu vodenaste teksture ili neprivlačne zrnatosti.
Slijedi ove savjete za zamrzavanje hrane
Ako želiš osigurati najbolji okus i sigurnost hrane, ključ je u pravilnom rukovanju i planiranju.
- Hranu uvijek odmrzavaj u hladnjaku kako bi se izbjegao rast bakterija koje mogu nastati na sobnoj temperaturi.
- Hranu zamrzavaj u manjim porcijama kako bi izbjegao višak koji moraš ponovno zamrzavati. Korištenje hermetičkih posuda ili vakuumskih vrećica pomoći će smanjiti izlaganje zraku i spriječiti pojavu "inja".
- Za povrće, blanširanje prije zamrzavanja pomaže očuvati njegovu boju, okus i teksturu, čineći ga otpornijim na višestruke cikluse zamrzavanja.
- Kada je to moguće, kuhaj zamrznutu hranu bez prethodnog odmrzavanja, primjerice juhe ili variva jer se na taj način bolje čuvaju okus i tekstura.