Ako pripremaš ručak ili večeru od nekoliko sljedova, priprema i organizacija vremena su presudne. Tijekom planiranja trebaš razmišljati i o sitnicama, uključujući i pripremu priloga.
Jedan od najčešćih (i najukusnijih) priloga je krumpir. Poprilično je jeftin i svi ga vole, a recepata nebrojeno mnogo i teško može dosaditi.
Međutim, narezani krumpir ne može dugo stajati na sobnoj temperaturi i na suhom jer brzo poprima ružnu smeđu boju. Kao i u slučaju jabuka, nakon što zarežeš krumpir i "oštetiš" mu staničnu strukturu, moraš ga vrlo brzo termički obraditi ili pravilno uskladištiti.
1. Uroni krumpir u ledenu vodu
Kisik je veliki neprijatelj sirovog krumpira. Proces oksidacije možeš usporiti tako da nareyani krumpir uroni[ u posudu s ledenom vodom.
Osim što ćeš umanjiti dotok kisika, usporit ćeš i i enzimsku aktivnost, zbog koje će krumpir dulje ostati lijepe boje. Preporučujemo da posudu s vodom staviš u hladnjak i da krumpir potrošiš u roku od 24 sata, kako ne bi nepovratno omekšali.
2. Dodaj nešto kiselo!
Diskoloraciju ćeš također usporiti ako umanjiš ph. Ne radi se o nekom kompleksnom kemijskom pokusu, već o dodavanju limuna, limunske kiseline ili octa u posudu u kojoj su krumpir i voda.
Imaj na umu da će ti za 2 litre vode trebati sok polovice limuna.
Htjeli bismo dodati kako su smećkasti krumpiri i dalje sigurni za konzumaciju. Ako su stajali sat vremena na sobnoj temperaturi i imaju mrljice, zaista se ne moraš bojati. Oksidacija neće utjecati na okus i bit će i dalje dobri za prženje ili pečenje. Za savršeno kremasti pire krumpir ipak ćeš trebati narezati nove, kako boja ne bi upropastila završni proizvod.