Kad se priprema salata za posebne prilike, uobičajena kombinacija preljeva ulje/ocat/sol nije dovoljna. Umjesto toga, okus salate obogati odgovarajućim preljevom – evo kako odabrati pravi preljev za određene tipove salata.
Razmisli o okusu i teksturi
Kada razmišljaš o preljevu, prvo razmisli što će se najbolje sljubiti s okusom i teksturom salate. Ako je salata gorčeg okusa, poput salate od endivije, tada će kiseliji preljev ublažiti gorčinu.
S druge strane, za salatu od povrća delikatnijeg okusa, bolji je manje kiseli preljev. Slično je i s teksturom salate: onim hrskavijim bolje će odgovarati kremasti preljev, a za one s nježnijim sastojcima bolji je laganiji vinaigrette preljev.
Napravi vrhunski vinaigrette
Vinaigrette je jednostavan preljev za salatu, sa samo 2 važna sastojka: masnoćom (najčešće maslinovim uljem) i kiselinom (obično s octom ili citrusima). O omjerima ta dva sastojka ovisi kiselost preljeva.
Kod klasičnog je vinaigrettea omjer obično 3 dijela ulja i 1 dio octa, ali za isključivo povrtne ili gorče salate omjer može biti i 2:1. Ovisno o salati, vinaigrette možeš dodatno začiniti i drugim sastojcima poput senfa, začinskog bilja, meda...
Odaberi odgovarajuće ulje
Maslinovo ulje najčešći je izbor, ali može biti presnažnog okusa koji će "utišati" ostale sastojke. Dobre alternative mogu biti ulja od avokada ili kikirikija (kad želiš neutralniju bazu) te ulje oraha ili prženog sezama (za još jači okus).
Kiselije je (ponekad) bolje
Pravilo je jednostavno: biraj ocat koji najbolje nadopunjuje okuse tvoje salate. Bijeli ocat bolje će se sljubiti s gorčom salatom, dok će ekstra pikantni crveni vinski ocat savršeno ići uz grah ili leću.
Čak i limun, limeta i naranča mogu poslužiti za preljev za salatu. Ponekad nisu dovoljno kiseli, ali to se može popraviti s malo octa. Iznenaditi možeš i korištenjem soka od rajčice, i on može salatu dodatno obogatiti svojim okusom.
Ne zaboravi začiniti preljev
Svakom preljevu za salatu možeš udahnuti drukčiji život dodavanjem začina ili začinskog bilja. Na primjer, u preljev umiješaj sitno nasjeckanu ljutiku, ribani češnjak, začinsko bilje ili začine.
Tako ćeš, recimo, svom omiljenom preljevu od limuna dati mediteransku notu tako što ćeš umiješati malo mljevenog kumina i korijandera. Ili pokušaj u vinaigrette umiješati nasjeckani svježi list peršina ili majčine dušice.
Uvijek prvo probaj
Prije posluživanja obavezno kušaj prvo preljev, a zatim i kakvog je okusa spoj preljeva i salate. Jer preljev koji je sam po sebi finog okusa može postati bljutav kad ga pomiješaš sa salatom.
Ako okus nije zadovoljavajuć, prilagodi ga. Recimo, više ulja ili mala količina šećera, poput meda ili javorovog sirupa, spriječit će kiselost. S druge strane, više octa ili limunovog soka učinit će premasni preljev prihvatljivijim.