Među gastro blogerima koji pokrivaju razne teme ipak postoji nekoliko blogera i blogerica koji se ipak izdvajaju po svojoj niši, odnosno posebnom odabiru pojedinih grana gastronomije. Jedna od njih je definitivno i Vedrana Orlović, autorica bloga Kefirolicious, na kojem se može pronaći (gotovo) sve o domaćem kefiru i dobrim bakterijama.
Premda je po struci profesorica, a radi u financijskom sektoru, u slobodno vrijeme uživa u kreiranju bezglutenskih jela u koja voli dodati i domaći kefir, a strast su joj fotografiranje i stiliziranje hrane. I isprobavanje istih, naravno!
Zbog zdravlja počela istraživati sve o domaćem kefiru
"Moja gastro-foto-video avantura počela je s otkrićem domaćeg kefira, i to prije otprilike 17 godina. Naime, imala sam određene zdravstvene probleme, koji doduše nisu bili toliko alarmantni niti stalni, ali su ipak narušavali kvalitetu mog života. Anemija, bolovi u crijevima, intolerancija na laktozu i grahorice, crvenilo na laktovima i koljenima pojavljivali su se periodično.
Tada sam počela svjesnije promatrati kako namirnice koje konzumiram utječu na te simptome (da li ih povećavaju ili uklanjaju). Počela sam s reduciranjem mliječnih proizvoda i primijetila poboljšanje. Iako sam počela konzumirati 'zdravije' žitarice, oporavak nije bio potpun. S prestankom konzumiranja žitarica, primijetila sam veći oporavak, no ne potpuni.
Nakon što mi je utvrđena celijakija počela sam paziti na gluten i shvatila koliko namirnica ima tragove glutena iako ih po prirodi nemaju. Važan izvor informacija bila mi je Udruga CeliVita - Život s celijakijom, čiji sam član, gdje sam dobila sve potrebne smjernice kako živjeti bezglutenski život", priča nam Vedrana.
Kroz razdoblje eksperimentiranja s namirnicama dodatno je i istraživala o nutrijentima, probavi i važnosti dobrih bakterija za naš organizam te dala priliku domaćem mliječnom kefiru. Tada se susrela s pojmovima kao što su probiotici, prebiotici, mikrobiom i kako su povezani naša probava i mozak. Kombinacijom bezglutenskog načina života i uz domaći kefir, priča nam, potpuno se zdravstveno oporavila.
Kako domaći kefir ukomponirati u jela
"Nisam niti sanjala kako će ta mala zrnca postati važan dio mog života. Što sam više istraživala o domaćem kefiru, to sam sve više bila oduševljena tako malom, ali moćnom namirnicom. Fascinirala me činjenica da se kefirna zrnca ne mogu sintetizirati u laboratoriju, da su puna dobrih bakterija (probiotika), B vitamina i mineralnih tvari. Također, osim što je blagotvoran za naše zdravlje, domaći kefir se može koristiti u jelima, kao samostalni obrok ili u dodacima obroku", objašnjava nam.
U tom trenutku se rodila ideja o njezinom blogu jer je željela svoja saznanja podijeliti sa svima koji su se pitali ista pitanja kao i ona ili imali slične simptome. Želja joj je bila kroz slasne fotografije i recepte dati prijedloge kako domaći kefir ukomponirati u jela i obogatiti ih dobrim bakterijama. Kroz razvoj recepata s domaćim kefirom rodila se i ljubav prema fotografiranju i snimanju hrane, a 2018. je objavila prvi članak na blogu kefirolicious.com.
"Uvijek naglašavam kako nisam nutricionist niti liječnik nego svojim iskustvom mogu posvjedočiti o putu mog oporavka kroz promjenu prehrane i uvođenjem domaćem kefira. Također, ne mogu tvrditi da je domaći kefir lijek za apsolutno sve, ali zašto ne probati?", kaže Vedrana.
Eksperimentiranje s bezglutenskim brašnima
Kod kreiranja recepata vodi se logikom i 'zrnom soli' jer joj nije cilj u sve gurati domaći kefir. Naravno, važno je da je jelo ukusno! Zanimljivo je kako je Vedrana prvo mliječni kefir koristila kao bazu za smoothieje, chia puding i uz domaću granolu, a onda je eksperimentirala s palačinkama, kolačima, umacima i dipovima. Inspiracija su joj svakako i jela drugih kolega blogera, a pogotovo onih koji i sami fermentiraju namirnice i svakodnevno koriste domaći kefir.
Od domaćeg mliječnog kefira se može, primjerice, izraditi i kremasti sir pa ga naša sugovornica koristi za slatke i slane namaze. Također, domaći mliječni kefir se može koristiti u jelima umjesto jogurta.
"Rekla bih da je jednostavno ukomponirati i mliječni i vodeni kefir uz neko jelo. Potrebno je samo malo istraživanja oko sljubljivanja okusa. Primjerice, ovisno kakvu salatu radite, možete joj dodati umak, a tu birate željenu bazu - mliječni ili vodeni kefir i začine te dodatke koji odgovaraju salati. Dok mliječni kefir više koristim za jela iz tave ili pećnice, vodeni kefir koristim za pesta, koktele i žele deserte", objašnjava nam Vedrana.
Samo za naše čitatelje i čitateljice otkriva nam recept za kolač od orahovog brašna. Ovaj recept je nastao vođen istom logikom - kako ukusan kolač obogatiti dobrim bakterijama, a u njemu je koristila sir od mliječnog kefira.
"Kako sam odlučila 2023. obilježiti kao godinu eksperimentiranja s bezglutenskim brašnima, ovaj put je na red došlo brašno od oraha. Ovaj kolač je gust, pun okusa đumbira i oraha i baš mu odlično paše krema od sira i banane. Ako ne volite kiselkasti okus sira od kefira ili općenito sireve, možete uz kolač kombinirati vašu najdražu kremu za torte ili čokoladni ganache, a paše odlično i domaći džem od marelica", savjetuje Vedrana Orlović, čije recepte i savjete te lijepe fotografije možeš pronaći na blogu Kefirolicious i na istoimenom Instagram profilu.
Kolač od orahovog brašna
Sastojci - za kolač:
- 125 g brašna od oraha ili sitno samljevenih oraha
- 6 jaja
- 9 jušnih žlica meda
- 3 jušne žlice svježeg naribanog đumbira
Sastojci - za kremu:
- 300 g sira od kefira ili svježeg posnog sira
- 1 veća banana
- 1 čajna žlica ekstrakta vanilije
- 1/3 čajne žlice cimeta
Postupak:
- Zagrij pećnicu na 185 °C. Posudu za pečenje veličine 20 cm x 14 cm obloži papirom za pečenje tako da dva ruba vise preko strane posude (za lakše vađenje i rezanje).
- Naribaj đumbir i pomiješaj ga s medom. Podijeli žumanjke i bjelanjke u zasebne posude pa bjelanjke dobro izradi mikserom u čvrsti snijeg. Zatim pjenasto umuti žumanjke pa im dodaj med s đumbirom i opet sve dobro umuti.
- U zasebnu posudu dodaj brašno od oraha, žumanjke i med pa sve dobro izmiješaj sa špatulom/kuhačom u jednoličnu smjesu. Smjesa će biti gušća. Zatim dodaj dio po dio bjelanjaka pa sve dobro izmiješaj u jednoličnu smjesu.
- Smjesu ravnomjerno rasporedi u pripremljenu posudu za pečenje. Peci 30 minuta ili dok čačkalica zabodena u sredinu ne izađe čista.
- Izvadi iz pećnice i pusti da se ohladi. Za to vrijeme napravi kremu. Sve sastojke za kremu izradi s mikserom u kremastu smjesu. Posluži šnitu kolača uz kremu od banane i sira.
- Također, uz ovu kombinaciju odlično paše kava, čaj ili šalica domaćeg kefira!