Ako toliko voliš kikiriki maslac da uspiješ pojesti cijelu staklenku u tjedan dana, ne moraš se zabrinjavati oko skladištenja. Bitno je da stoji na suhom i tamnom mjestu te da je poklopac dobro zatvoren. Ako, poput nas, staklenka zna potrajati i po nekoliko mjeseci, na pitanje o skladištenju nemamo tako jednostavan odgovor.
Kikiriki maslac zapravo ima poprilično dug rok trajanja; može potrajati čak tri mjeseca nakon prvog otvaranja. Međutim, ispravnost uvelike ovisi o tome koji maslac konzumirate.
Neki brendovi kikiriki maslaca koje možeš kupiti i u kvartovskoj trgovini sadrže cijeli niz konzervansa i stabilizatora koji sprječavaju razvoj bakterija i razdvajanje ulja od krute tvari. Oni mogu stajati mjesecima na tamnom i hladnom mjestu, daleko od štednjaka i prozora.
Prirodan kikiriki maslac, koji počesto nema čak ni sol, osjetljiviji je na vremenske uvjete. Ako upotrebu planiraš razvući na nekoliko mjeseci, slobodno ga čuvaj u hladnjaku. Tamna, suha i hladna mjesta, poput dobro izolirane smočnice, još su bolji izbor.
Čuvanje u hladnjaku ne preporučuje se samo zato što će maslac biti tvrd. Ako se osjećaš sigurnije kada sve namaze čuvaš na 4 stupnja, uzmi u obzir da će tekstura biti neprikladna za mazanje. Slobodno izvadi žlicu ili dvije maslaca u malu posudicu i stavi ga u mikrovalnu na program za odmrzavanje.
Osim načina skladištenja, rok trajanja bitno može skratiti i način konzumacije. Svaki put upotrijebi čisti nož ili žlicu jer će komadići druge hrane potaknuti unijeti bakterije i potaknuti razvoj. Šansa da će se stvoriti plijesan je poprilično velika.
Osim plijesni, znak upozorenja su i promjene boje, miris koji asocira na sapun i kiselkasti okus. Ako primijetiš bilo što od navedenog, baci maslac i nabavi novu staklenku.
ISPROBAJ RECEPTE S KIKIRIKI MASLACEM: