Prvi zapisi o upotrebu muškatnog oraščića i muškatnog cvijeta datiraju još iz 1. stoljeća, a iako su ove dvije mirodije nerazdvojne, poprilično se razlikuju. Muškatni oraščić je tvrda jezgra ploda zimzelenog drveta podrijetlom s Mirodijskih otoka – on je zapravo plod sjemenke koji je obavijen u jarkožutu, čipkastu ovojnicu – muškatni cvijet
Obožavaju ih u indijskoj kuhinji, a Arapi su ih donijeli na Zapad početkom srednjeg vijeka. Danas su posebno dragocjeni u mnogim kuhinjama, i bez njih se ne mogu spremiti mnoga poznata jela.
Koja je razlika između muškatnog oraščića i muškatnog cvijeta?
Muškatni oraščić ima topao okus i dobro se slaže s masnim jelima – što nije slučajnost jer je dobar za probavu. Primjerice, talijanska kuhinja ga obilato koristi u mnogim punjenim tijestima, bilo da se nalazi u nadjevu ili ga se nariba u jelo u posljednjem trenutku. Nezaobilazan je i u bešamel umaku te u mnogim mješavinama za suhomesnate proizvode.
Okus muškatnog cvijeta, pak, mnogo je suptilnije od muškatnog oraščića - nešto između cimeta i papra.Muškatni cvijet nije moguće nastrugati i samljeti kod kuće jer je uglavnom grube teksture. Mlinac za kavu daje najbolje rezultate, bolje od mužara i tučka ako želiš što sitnije komadiće.
S kojim jelima se najbolje slažu?
Dodaj svježe nastrugani muškatni oraščić uvijek na kraju kuhanja jer mu toplina slabi okus. Skuhaj povrće poput kupusa, krumpira ili cvjetače, zgnječi ga s maslacem, solju i paprom te umiješaj prstohvat svježe nastruganog muškatnog oraščića.
Muškatni cvijet najbolje se slaže uz kolače, pudinge, nabujke, umake, juhe, perad i uz ribu. Muškatni oraščić, pak, savršeno ide uz pečeno ili kuhano voće, punčeve, umake, tjesteninu, povrće (osobito uz špinat)…