Poznat je i kao daikon, no mooli je zapravo jednostavno rečeno velika bijela, zimska rotkva. Ima svjež, blago papren okus i hrskavu strukturu zbog čega ga u Japanu i u drugim dalekoistočnim zemljama obožavaju stavljati u salate, a tek potom kuhati na pari ili pržiti. S obzirom na to da je dostupan tijekom cijele godine, ali vrhunac mu je tijekom zimskih mjeseci, mooli se obilato koristi.
Kako sve koristiti mooli?
- Pri kupovini treba obratiti pažnju da je korijen moolija čvrst na dodir i pomalo sjajan, a svakako ih treba iskoristiti dok su svježi, dakle u roku od tjedan dana - jer se mooli brzo kvari.
- U Japanu je posebno omiljen, a često se reže ili riba te poslužuje uz jela od sirove ribe. Pomiješan sa sokom od limuna ili octom, koristi se i kao prilog uz ribu na roštilju.
- Može se narezati u ukrasne oblike ili izrezbariti kao složeni ukras. Kinezi ga, pak, stavljaju u slatko-kiselo ukiseljeno povrće. U svom ukiseljenom obliku mooli se u Japanu zove takuan, a u Koreji kimchi!
- Komadići moolija mogu se upotrijebiti i da ožive juhe i variva te posuti po jelima od raznog drugog povrća. Komadi moolija također se koriste i za omekšavanje hobotnice!
Crna rotkva, bijelo meso
Boja rotkve kreće se od bijele preko crvene do crne te postoje brojne vrste. Obična crvena rotkvica (onakva kakvu mi volimo i kupujemo) je izvrsna u salatama, no može se i kuhati i pržiti. Zanimljivo je da, kada se prži, dobiva zapanjujuću boju patlidžana I idealna je kao prilog uz pečeno meso. Jesitiv su i njezini listovi koje možeš staviti u salatu ili dodati u varivo.
Crna rotkva ima bijelo, čvrsto meso i sve je popularnija izvan rodne Istočne Europe. Njezin prodoran okus najbolji je kada se jede sirova. Ako se reže na tanke kriške može mu se ostaviti čak i kora, no inače ju je najbolje ipak oguliti.