Ljeto je na samom vrhuncu i vrijeme je odlaska na proštenje u neko od svetišta. A od hodanja se lako ogladni pa će mnogi na povratku kući svratiti do kakvog poznatog izletišta ili restorana, da odmore umorne noge i napune prazne trbuhe.
Nudi se mlado meso, s roštilja, ispod čripnje ili peke, pečeno na grilu ili tavi, ukuhano u loncu, s povrćem i krumpirom. Samo se treba odlučiti što odabrati - janjetinu ili odojka? Pitanje je to staro skoro koliko i izum vatre na kojoj su naši pradavni preci pekli svoju lovinu.
I ma koliko bilo staro ovo pitanje, na njega je nemoguće točno odgovoriti. Ono spada u domenu vječnih, nerješivih dvojbi: Mercedes ili BMW, plavuše ili crnke, Hajduk ili Dinamo, gemišt ili bevanda, Beatlesi ili Stonesi... Taj vječni dualizam po kojem se srcem bira jedno, a ne drugo, vrijedi i kad je u pitanju hrana.
Janjetina, tražit će jedni; samo da je odojak, inzistirat će drugi. Mesar s višegodišnjim iskustvom silom prilika postaje i psiholog i sociolog. A iskustvo stečeno u stotinama razgovora i narudžbi govori mi da kupci u izboru svog omiljenog jela znaju biti prilično isključivi, kao i da odluka o tome što okrenuti na ražnju, staviti u pećnicu ili ukuhati u loncu uvelike ovisi o kraju iz kojeg dolazi onaj koji sastavlja jelovnik.
I doista. Janjetinu u pravilu obožavaju Mediteranci i Balkanci, pa i neki nama udaljeni narodi poput Britanaca ili Iraca. Oni doduše nisu baš na nekom glasu kao gurmani pa umjesto mladog janjeta glođu ovčje butove, mljackaju njihove iznutrice i srču dobro zapapreni ovčji gulaš.
S druge strane, Mittel Europljani i općenito stanovnici krajeva koji se prostiru prema istoku kontinenta preferiraju svinjetinu, na kolcu, iz pećnice, krušne peći, tave, svejedno. Kad ogladne, hodočasnici od Istre, preko Velikog Prologa i Mijaca sve do Orebića sjedaju za stol i traže janjetinu.
Južnjaci su općenito skloniji cijelom janjetu; oni bliže moru obložit će ga ružmarinom i drugim mirišljavim biljem. Istrani će uživati u janjetini ispod čripnje i butove ponekad oblagati pršutom. Na Kvarneru će se pohvaliti janjećim žgvacetom i janjećim jetricama s palentom.
U Lici će se od janjeta spraviti i juha i pristaviti lički lonac. No svima je njima jedno zajedničko: i boduli, i primorci i vlaji, svi oni vole janjetinu, bila ona s ražnja, na lešo ili ispod peke, i još ako je s krumpirima...! To bolje što će ona lička pritom biti masnija i snažnijeg okusa, paška slanija zbog ispaše na buri, a one krčke, creske i dalmatinske poprimit će aromu mediteranskog bilja.
Krenete li pak od mora i počnete se s planina i brda spuštati u nizinu, sve ćete češće naići na mjesta gdje se nudi i traži odojak. Zapravo, ljubav prema mladom svinjskom mjestu raširena je po cijelom svijetu. Obožavaju je i Slavonci i Zagorci, ali i Bečani, Filipinci, Kubanci, Azijati i Amerikanci, katolici, hindusi i budisti. Peče se od pradavnih vremena, još dok se pripremala na otvorenoj vatri.
Receptura je bezbroj, ali svaka od njih počiva na trljanju solju, izvana i iznutra, i mazanju mašću ili uljem. Ni zalijevanje pivom neće odmoći da odojak bude izvana hrskav, a iznutra sočan. A kao prilog nezaobilazne su salate, od graha s bučinim uljem, od krumpira ili francuska; sve su to nepobjedivi recepti za gurmanski užitak.
A jesu li vam draži Mercedes ili BMW, plavuše ili crnke, Hajduk ili Dinamo, manje je važno. Bitno je da budete otvorena srca i na stolu ostavite dovoljno mjesta za sve opcije. Uostalom, ako baš morate birati, možete se poslužiti toplom janjetinom dok se odojak hladi...
Ravlićev mesar je predan, entuzijastičan i strastven. Njegova snaga su lojalni kupci koji mu se stalno vraćaju, a njegov alat savjet i srdačan osmijeh koji im svaki put pruža. Što god o mesu i pripremi mesa zanima kupca, on uvijek rado podijeli. Tvoj omiljeni mesar tu je za tebe od samog početka, nadzire i izabire najbolje i najkvalitetnije meso te priprema vrhunske mesne proizvode koji pružaju sve najbolje od Slavonije. Kvalitetno i svježe domaće meso koje je pripremio tvoj omiljeni mesar u suradnji s domaćim kooperantima pazeći pri tom na tradicijski uzgoj koji nudi samo najkvalitetniju sirovinu.
Uz savjete omiljenog Ravlić mesara, donosimo ti i odličan recept za janjetinu iz pećnice koja nije ništa manje ukusna od one s ražnja!
Janjetina iz pećnice
Sastojci:
- 2,5 kg janjetine
- 1,5 kg krumpira
- 4 češnja češnjaka
- 2 glavice crvenog luka
- 1 grančica ružmarina
- 150 ml maslinovog ulja
- papar
- sol
- voda
Postupak:
- U mužaru istuci četiri češnja češnjaka, pola grančice ružmarina, prstohvat soli i papra te dodaj 150 ml maslinovog ulja.
- Janjetinu najprije dobro operi pa posuši papirnatim ručnikom. Posipaj solju i dobro utrljaj.
- Na janjetinu dodaj i pripremljenu smjesu začina i ulja te temeljito razmaži po mesu. Ostavi da stoji barem tri sata.
- Pećnicu zagrij na 200 Celzijevih stupnjeva, a u lim za pečenje stavi očišćeni i na četvrtine nasjeckani luk i janjetinu. Dodaj oko 150 ml vode, prekrij aluminijskom folijom i stavi peći pola sata.
- Nakon posla sata makni aluminijsku foliju, meso okreni i prelij sokovima od pečenja. Prekrij folijom i stavi peći još pola sata.
- Nakon pola sata meso ponovno okreni i zalij sokovima od pečenja te dodaj još malo vode. Peci još pola sata do 40 minuta.
- Dok se meso peče skuhaj krumpire.
- Oko 10 minuta prije nego je meso pečeno, u posudu gdje se peče dodaj krumpire, ružmarin, češnjak, sol i papar te još malo vode.
- Peci bez folije dok meso i krumpiri ne budu pečeni.
- Meso prije posluživanja ostavi da odmori barem 10 minuta.