I dok se kod većine nas znanje o krumpiru zaustavlja na raspoznavanju bijelog i crvenog, ili pak starog i mladog, u svijetu je poznato čak 5000 različitih sorti. Jedna od najzanimljivijih je plavi krumpir, koji je ujedno i prvi pronađeni krumpir. Podrijetlom je iz peruanskih Anda, a bio je omiljeno jelo tadašnjih kraljeva Maya i Inka. Iako je poznat pod nazivom “plavi”, krasi ga divna purpurna boja.
Plavi krumpiri možete peći, pržiti i kuhati. Dobro se slaže sa začinskim biljem, lukom, kukuruzom ili grahom, baš kao i klasični krumpir, a njegova neobična boja kao i blagi orašast okus nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
Danas vam donosimo recept u kojem smo plavi krumpir sljubili s cikorijom i mladim lukom. Bila je to ljubav na prvi pogled koja je rezultirala jednom sasvim neobičnom krumpir salatom. Sigurni smo da će te i vi u njoj uživati poput kraljeva drevnih civilizacija.
I dok je danas velikom broju ljudi nemoguće zamisliti svoju prehranu bez krumpira, taj čudnovati gomolj nakon što je u 16. stoljeću zahvaljujući španjolskim osvajačima našao put iz Novog svijeta u Stari, bio je nepoželjna namirnica. Europljani se nikako nisu mogli priviknuti na njegov okus, a budući da su mu listovi bili otrovni, dobio je reputaciju kao nešto što treba izbjegavati.
U nastavku potražite recept, a još Petrinih genijalnih ideja i recepata potražite na blogu mali Chef.
Sastojci za 4 do 6 osoba:
- 1 kg plavog krumpira (SD projekt)
- 2 glavice cikorije (SD projekt)
- 4 mlada luka (Slatko moje zeleno – Opg Hursa)
- bijeli vinski ocat
- ulje
- sol i papar
Priprema:
- Plavi krumpir skuhajte u ljusci, ogulite i narežite na deblje ploške. Plavi krumpir uvijek kuhajte u ljusci jer će u protivnom izgubiti svoju lijepu boju.
- Još vrući krumpir začinite s uljem i soli.
- Dodajte i malo hladne vode jer će zbog toga salata biti puno sočnija.
- U ohlađeni krumpir stavite narezanu cikoriju i mladi luk narezan na kolutiće.
- Začinite solju, paprom, octom i s još ulja po potrebi.
Dobar tek!