Prvi susret s ovom namirnicom bio je dakako jednog kišnog jesenjeg vikenda kada je mama kao predjelo napravila juhu od butternut tikve. Inače sam veliki ljubitelj kremastih juha, pa mi je ovo bilo naravno pravo otkriće. Em je lijepe žarke narančaste boje, em je slatkasto i nije klasična juha. Ukratko, „bullseye“!
Od kada sam se i sam bacio u gastronomske vode, svake jeseni pokušavam napraviti nešto novo s ovom tikvom. Do sada je to osim juhe bio dakako pire, ali i čips, rižoto te kao jednostavan prilog na kocke rezane i u pećnici pečene tikve.
Probao sam ju ubaciti i u lasagne te mogu reći da je izvrsna kombinacija. Ako i sami želite probati takve lasagne, jednostavno napravite one klasične i prilikom slaganja slojeva ubacite butternut tikvu pečenu na 180 C, začinjenu solju te pokapanu s malo maslinovog ulja. Dakako možete napraviti i vege varijantu bez mesa.
No da se mi vratimo glavnoj misli koju želim s vama podijeliti o ovoj fantastičnoj namirnici. Butternut tikvu na tržnici možete lako prepoznati zbog njenog zvonolikog oblika i pastelne narančaste boje kore. No kada koru ogulite dobivate nešto sasvim drugačije jer je meso iznimno žarke narančaste boje zbog čega možemo reći da je ova namirnica poprilično fotogenična.
Naime, koristeći je u jelima u potpunosti će izdići vizual jela na višu razinu. Prilikom rezanja te tikve morate biti oprezni da se ne porežete jer je iznimno tvrda, a kasnije kada se ispeče bude mekana kao putar. Okusom je kao kakva slastica jer je poprilično slatka, a mnogi slastičari koriste je i u te svrhe. Ujedno bogata je mnogim vitaminima i glasi kao jedno od nutritivno najzdravijih povrća.
U pogledu obrade ovu tikvu nije poželjno kuhati u vodi da ne postane gnjecava, a možete ju jesti sirovu ili peći u pećnici ili dinstati.
Eh, sada kada smo naučili nešto o muškatnoj tikvi vrijeme je da prionemo poslu. Za Vas sam pripremio dva svoja recepta.
Mesne okruglice na pireu od butternut tikve s čipsom od cikle
Sastojci:
- 500 g mljevenog mesa (70% junetine od vrata, 30% svinjetine)
- par šnita kruha ili tosta
- 1 jaje
- peršin
- 2 češnja češnjaka
- 1 čajna žličica korijandera u zrnu
- 1 čajna žličica kurkume
- 1/2 čajne žličice sjemenke koromača
- chilli
- sol
- suncokretovo ulje
- butternut tikva
- maslac
- maslinovo ulje
- vrhnje za kuhanje
- cikla
Postupak:
- Namočite par šnita kruha/tosta bez korice u vodi da omekšaju, a zatim ih dodajte u mljeveno meso s jajetom, korijanderom i koromačem koji ste prethodno tostirali i samljeli u mužaru, sjeckanim peršinom i češnjakom, kurkumom te malo soli i chillija.
- Sve povežite rukom u kompaktnu smjesu te oblikujte kuglice koje ćete zatim peći na ulju u tavici.
- Butternut tikvu ogulite, maknite vrhove te prepolovite po pola.
- Izdubite koštice žlicom, a zatim narežite na kockice koje ćete posložiti u protvan na papir za pečenje.
- Polijte ih s malo maslinovog ulja i začinite solju te pecite dok ne omekšaju u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 C.
- Kada tikva omekša preselite ju u posudicu, dodajte maslac, maslinovo ulje, vrhnje za kuhanje te po potrebi još malo soli i papra.
- Sve usitnite štapnim mikserom u glatku kremu.
- Ciklu ogulite i naribajte na ploškice te pecite na 180 C dok se ne zahrskave.
Rižoto s piletinom, butternut tikvom i blitvom
Sastojci:
- 500 g pilećih prsa
- pileći temeljac ili voda
- butternut tikva
- 1/2 glavice luka
- blitva
- Arborio riža
- bijelo vino
- sol
- papar
- dalmatinski mix začina
- maslinovo ulje
Postupak:
- Piletinu narežite na kockice, začinite solju i popržite na ulju te ostavite sa strane u posudici pokrivenu da ne izgubi sočnost.
- Luk narežite na kockice i prodinstajte na ulju, a zatim dodajte na kockice sjeckanu tikvu i pustite kratko dok malo ne omekša.
- Vratite piletinu, podlijte vinom te dodajte začine i pustite da kratko prokuha kako bi vino isparilo, a zatim ubacite rižu i podlijevajte povremeno temeljcem.
- Pred kraj dodajte nasjeckanu blitvu i pustite još malo dok ne uvene.
- Na samome kraju umiješajte kockicu maslaca kako biste dobili kremasti rižoto.
Dobar tek!