Jesen je sve bliža i sezona svježeg povrća je pri kraju. Zato treba iskoristiti posljednje vruće dane za jela sa svježim okusima. Iako su gorki, patlidžani spadaju u miljenke ljeta, razna jela od musaka, pohanih i punjenih patlidžana, namazi, ajvari - sve rado pripremamo. To povrće sjajne ljubičaste boje odličnog je okusa i različito se kombinira ovisno o zemlji, u Grčkoj ga vole slagati u musake, u Italiji ga prave sa sirevima kao što su parmezan, Francuzi vole variva. Osim zanimljivog okusa patlidžan iza sebe ima i zanimljivu povijest i dug put do naših stolova.
Nekima patlidžan drugima balancana počeo se uzgajati u Kini u 5. stoljeću pr.n.e., tada se počeo širiti po raznim gastronomijama u Aziji, a u Europu stiže tek u 14. stoljeću. U Italiji su ga dugo uzgajali kao ukrasno bilje, a prvi put je poslužen na stolu Loiusa XIV početkom 16. stoljeća. Međutim kulinarski se još dugo nije udomaćio, za patlidžane se mislilo da uzrokuju ludilo, epilepsiju i groznicu.
Američki predsjednik Thomas Jefferson kao pasionirani vrtlar donio je patlidžan početkom 18. stoljeća u Sjedinjene Američke Države. Ali tek nakon masovnog naseljavanja Kineza i Talijana u Ameriku postao je sastavni dio kulinarstva.
Odabrali smo neke recepte koje vole naši čitatelji kako bi vas podsjetili da još možete uživati u okusima svježeg patlidžana.
Recept za Parmigianu, talijansku deliciju od patlidžana i rajčice u kojoj se stapaju svi mediteranski okusi. Mozzarella, pamezan i svježe povrće u ovom vegetarijanskom složencu jedino mogu oduševiti mirisima i okusima.
Za sve one koji imaju manje vremena a žele okusiti bržu verziju Parmigiane odabrali smo recepte naše chefice Ane Grgić iz Esplanade.
U receptu naše blogerice Sandre Rončević možete pronaći kako staviti nadjev od mesa u patlidžane i koje vino dodati kako bi okus bio još bolji.
Patlidžani punjeni puretinom i sirom
Za sve one koji vole razno povrće u jednoj zdjeli bez sira tu je ratatouille.
Dobar tek!