Zovu je još i divlji krumpir, jeruzalemska artičoka ili gomoljasti suncokret, a najpoznatija je ipak kao čičoka. U izvornom obliku dolazi s velikim žutim cvjetovima na visokoj stabljici zbog čega je se povezuje sa suncokretom.
Za pripremu jela koristi se korijen koji oblikom podsjeća na korijen đumbira dok mu je tekstura nalik korijenu celera. Okusom pak priča sasvim drugu priču. Pomalo slatkaste note za koju je zaslužna fruktoza u čičoki vaša će jela dovesti do nekih posve novih okusa.
Čičoka se najčešće priprema poput krumpira. Tako je možete ubaciti u kremasti pire, zapeći u kori ili oguljenu i nasjeckanu kao prilog kakvom bogatom mesnom jelu. Čičoka može postati čips, uvaljati se u savijaču ili pržiti u ulju i poslužiti poput pomfrita.
Za razliku od krumpira, čičoka ne sadrži škrob već inulin i dobru dozu vitamina i minerala. Upravo se zato naziva i zdravijom verzijom krumpira te se preporučuje dijabetičarima. Pripremati se može čak i sirova, na salatu ili kao zimnica.
Osim slanih, čičoka će se odlično složiti i u slatkim jelima. Kolač od čičoke i čokolade ili pak slatkaste arome sušene čičoke izvrsno će začiniti vaše svakodnevno kuhanje.
Inspirirajte se našim odabranim receptima pa isprobajte posve nove kombinacije sa sjajnom čičokom.
Nešto sasvim novo: Pita s mesom i čičokom