Prhko tijesto često je na meniju u svako godišnje doba, u slanim i slatkim izdanjima - od slanih pita do bogatih voćnih tartova te onih s čokoladom ili orašastim plodovima. Priprema zaista nije zahtjevna - osnovni su sastojci brašno i masnoća. Ipak, ima nekoliko trivijalnih zamki koje trebaš izbjeći pod svaku cijelu.
Ako želiš s ponosom servirati jelo s prhkim tijestom, pripremi sve potrebne sastojke i naoružaj se strpljenjem...1. Hladan maslac, hladne ruke, hladna radna površina
U receptima su rijetko presudni hladni sastojci, upravo suprotno. No, kad je u pitanju prhko tijesto - maslac mora biti hladan. Trebaš ga umiješati brzo, rukama koje prije toga trebaš rashladiti vodom. U suprotnom će tijesto biti masno i teško.
Uz to, bilo bi dobro da prhko tijesto valjaš na hladnoj površini, u najboljem slučaju mramornoj. Ako je nemaš, svakako izbjegni blizinu vrućeg štednjaka.
2. Radi brzo!
Bez obzira na to mijesiš li rukama, ili će ti pomoći multipraktik, imaj na umu da proces treba biti što kraći. Ako kreneš mučiti tijesto, razvit će se gluten, otopit će se maslac i imat ćeš ozbiljnih problema s valjanjem.
3. Tijesto mora odmoriti!
Ako ti je raspored gust i desert trebaš brzo poslužiti, bolje je da se ne upuštaš u pripremu prhkog tijesta. Iako je proces zapravo vrlo jednostavan, tijesto mora odstajati u hladnjaku barem pola sata.
Omotaj tijesto plastičnom folijom i stavi ga na dno hladnjaka, gdje su temperature obično najniže. To će dodatno "umiriti" gluten i neće biti elastično pri valjanju.
Ako propustiš ovaj korak, velika je vjerojatnost da će se tijesto značajno skupiti pri pečenju, a ni tekstura neće biti za sve pohvale.
4. Ne navaljuj valjkom
Ako je tijesto dulje vrijeme bilo u hladnjaku, ostavi ga nekoliko minuta na sobnoj temperaturi. Navališ li valjkom, popucat će i proces valjanja će trajati daleko duže, maslac će se početi topiti, a i gluten će se vratiti u život.
U slučaju da primijetiš problem, najbolje bi bilo da obložiš kalup, tijesto ponovno vratiš u hladnjak i spasiš što se spasiti može.
5. Posluži se papirom za pečenje
Ako se bojiš da će se tijesto zalijepiti za površinu, nemoj ga utopiti u brašnu. Stavi ga između 2 lista papira za pečenje i pažljivo (i brzo) razvaljaj.
6. Dobro zagrij pećnicu!
Ponavljamo, u strpljenju je ključ uspjeha. Pričekaj da se pećnica dobro zagrije i nemoj se spuštati ispod 200 stupnjeva. Ako ubaciš tijesto u nedovoljno zagrijanu pećnicu, počet će se topiti, a ne peći.
Isprobaj ove odlične recepte s prhkim tijestom...