Na današnji dan, odnosno svakog 16. siječnja obilježava ne Međunarodni dan ljute i začinjene hrane, a uz nekoliko naših najboljih 'spicy' recepata donosimo ti tim povodom i odlične savjete slavnog chefa Jamieja Olivera. Naime, slavni chef lud je za čili papričicama i uvijek ih ima pri ruci, a kad ih ne uspije iskoristiti do kraja ne baca ih nego ih sačuva za kasnije.
"Kad god vam ostane viška svježih ljutih papričica, a znate da ih nećete koristiti idućih par dana, nemojte pustiti da se smežuraju. Zamrznite ih, ukiselite, osušite ili od njih napravite ljuto ulje koje će vam dugo potrajati", govori Jamie, a mi ti donosimo njegove najbolje savjete kako sačuvati ljute papričice za kasnije.
Zamrzni ljute papričice
Ubaci ljute papričice, ili njihove dijelove, u plastičnu vrećicu ili posudu i drži u zamrzivaču dok ti ne zatrebaju. Odlične su sitno naribane dok su još smrznute – dobit ćeš najukusniji ljuti prah koji možeš koristiti u marinadama, za posuti na tjesteninu, začiniti salatu, predjelo, te jela od ribe i mesa.
Ljute papričice možeš i ukiseliti
Nareži ljute papričice na kolutiće i ukiseli ih – za to može koristiti i tekućinu od kiselih krastavaca nakon što ih potrošiš. Ili jednostavno u staklenku stavi malo octa, nekoliko žličica soli i ubaci narezane čili papričice. To će ih sačuvati te će ih u svojim jelima moći koristiti idućih nekoliko mjeseci.
Napravi ljuto ulje
Možeš napraviti dva tipa ljutog ulja – od svježih ili osušenih ljutih papričica (za ovo drugo morat ćeš ih prvo osušiti, a postupak sušenja opisujemo u nastavku, u zadnjem poglavlju).
Svježe ljute papričice ili one zamrznute, koje prvo treba odmrznuti, ubaciš u posudu i preliješ maslinovim uljem, tako da prekriva papričice 2 cm. Stavi na slabu vatru i pusti da lagano krčka oko sat vremena, potom makni s vatre i pusti da se ohladi. Izvadi papričice i s njih ukloni stabljike i sjemenke.
Očišćene papričice stavi u čistu staklenku ili staklenu bocu i prelij ih infuziranim uljem te dodaj još 'običnog' ulja do vrha.
Suhe čili papričice za ljuto ulje puno ćeš jednostavnije iskoristiti. Treba ih samo dobro izmrviti i tostirati u suhoj tavi oko 1 minutu, prebaciti ih u staklenku ili staklenu bocu, i preliti maslinovim uljem. Kad god se sjetiš, treba bocu malo protresti da bi papričice pustile više okusa. Ovo ulje možeš koristiti u salatama, kod prženja, u brojnim jelima…
Osuši ljute papričice
Cijele ljute papričice osuši na toplom i suhom mjestu, primjerice blizu radijatora, ili, ako je lijepo i sunčano vrijeme, stavi ih na tamni pleh i na sunce. Kad su suhe, ljute papričice možeš pospremiti cijele u staklenku te ih nadrobiti u jelo kad ti zatrebaju. Možeš ih i samljeti, primjerice u električnom mlincu za kavu, i tako dobiti domaći prah od ljute papričice.
Kada iskoristiš sušene ljute papričice, možeš izdvojiti njihove osušene sjemenke i kod kuće pokušati uzgojiti vlastite ljute papričice. Sjemenke posij u veljači ili ožujku, na temperaturi od 21 stupanj te ih kasnije, kad prođu mrazovi, zasadi u vrtu ili u teglicu.
A ako ti je ostalo, primjerice, pola ljute papričice, i planiraš je koristiti već drugi dan, samo odrezani kraj umoči u sol i ljuta papričica ostat će savršeno svježa to kratko vrijeme.
Za kraj, zaljuti svoj dan ovim receptima...