Pogreške poput korištenja proizvoda kojima je istekao rok trajanja te slaganje keksića preblizu jedan drugome su učestale, unatoč tome što su banalne. Upravo se one nerijetko kriju iza 'fijaska' koji je nastao na tvom limu za pečenje.
Kako bismo ti pomogli da ih sljedećeg puta zaobiđeš, osim što trebaš pozorno pratiti upute na odabranom receptu (pa ako piše da koristiš maslac sobne temperature, ona koristi maslac sobne temperature), donosimo ti još nekoliko trikova koji će ti pomoći u tome da tvoji keksići budu slasni, mirišljavi i lijepog izgleda!
Nemoj pretjerati s miješanjem tijesta za keksiće, no nemoj ni prerano odustati
Pretjerano miješanje tijesta rezultirat će pomalo suhim i hrskavim keksićima, stoga ako ti je to cilj samo nastavi. Ako pak nije, moraš znati kada prestati miješati. Pravo vrijeme za prestati miješati je u trenutku kada u tijestu više ne vidiš bijele tragove brašna.
No, osim pretjeranog miješanja, važno je znati i da preslabo izmiješano tijesto može biti jednako štetno jer može rezultirati stvaranjem grudica suhih sastojaka u završnom proizvodu. Stoga, prestati miješati trebaš tek kada tvoja smjesa izgleda jednolično, obraćajući pozornost na spomenute suhe sastojke koji se ne bi smjeli zgrudati.
Ako tvoje tijesto nije dovoljno ohlađeno, možda ćeš imati problema s teksturom keksića
Tijesto za keksiće nakon miješanja treba malo odmoriti kako bi se svi sastojci proželi. Bitno je pustiti ga da se ohladi u hladnjaku do 24 sata prije pečenja, a minimalno sat vremena. Obavezno ga umotaj u plastičnu foliju kako se ne bi osušilo i poprimilo mirise druge hrane koju držiš u hladnjaku.
Pridržavajući se spomenutog načina pripreme, osiguravaš hrskavost - bitan element u procesu uživanja u keksićima.
Konstantno otvaranje pećnice može utjecati na pečenje tvojih keksića
Iako je mnogima ovo primamljivo, trebala bi izbjegavati provjeravanje napretka keksića otvaranjem vrata pećnice te time dopuštati da ju topli zrak napusti, a onaj hladniji uđe unutra. Ako ih baš želiš provjeriti i ne možeš se zaustaviti, pokušaj to napraviti uz pomoć svjetiljke ili svijetla unutar pećnice.
Pokušaj prilagodbe standardnog recepta za kekse u neku zdraviju verziju neće ti uvijek uspjeti
Nitko ne govori da ne možeš i ne trebaš eksperimentirati u svojoj kuhinji, ali pečenje je, za razliku od kuhanja, drugačija vrsta znanosti. Pretvaranje standardnog recepta u veganski ili bezglutenski recept nije tako jednostavno kao što ti misliš, a zamjena jednog sastojka s drugim neće uvijek funkcionirati.
Na primjer, mijenjanje šećera za neki drugi, alternativni sastojak poput meda također nije jednostavno zbog toga što njihov omjer nije 1:1. Stoga, umjesto prilagodbe standardnog recepta, bolje je da pokušaš naći točno onaj koji želiš i radiš po njemu, umjesto da eksperimentiraš i riskiraš neuspjeh. Naravno, ako imaš bogato iskustvo u pečenju keksića, recepture ti neće predstavljati preveliki problem.
Tvoji keksići možda zagore ako podlogu premažeš maslacem
Većina chefova koja se bavi izradom slastica, torti te keksića, svoje proizvode peku na masnom papiru ili silikonskoj podlozi. No, ako ga ti trenutno ne posjeduješ ili ga jednostavno nemaš naviku ni kupovati, ono što se preporučuje jest korištenje ulja, a ne maslaca, jer upravo zbog njega dno keksića može zagorjeti.