Ili je volite ili ne volite. Takva je blitva. Zbog svog blagog okusa, blitva odlično pristaje uz mnoga jela. No, istina je i da često zaobilazi naše tanjure.
Blitva je jednostavna za pripremu, kratko se kuha i iznimno je hranjiva. Kod kuhanja treba paziti da ju ne kuhate predugo - dovoljno je ubaciti ju u zakuhanu vodu na 4-5 minuta, tek toliko da lišće i stabljika omekšaju. Osim kuhane, blitvu možete jesti i sirovu, primjerice pomiješati (umjesto špinata) s voćem i povrćem u zdravi smoothie.
Možete s njom raditi rižoto, quiche, palačinke, pite ili primjerice slatke male sarmice. Izbor je velik, a s obzirom na blagodati koje blitva pruža, preporučujemo da ju uvrstite u svoj jelovnik što češće.
Možete je pronaći u dvije verzije boje stabljika - onu koja ima bijele stabljike i onu s crvenim stabljikama. Obje ih možete koristiti na isti način. S obzirom na to da blitva nije pretjerano zahtjevna biljka, možete ju posaditi i na svom balkonu te tako uvijek imati svježu blitvu. Ono što joj trebate osigurati, jest dovoljno vode, kako se listovi ne bi osušili.
I najbolje, blitva ne samo da je preporučljiva namirnica za što češću konzumaciju, nego je dobila i svoje podrijetlom zaštićeno jelo - soparnik koje se priprema u dalmatinskim Poljicama. To je naime neka vrsta jednostavne pite, koja postoji još od doba Turaka, a pravi se tako da se dva sloja tijesta pune nadjevom od blitve.
S obzirom na sve mogućnosti koje blitva pruža, predlažemo i neke recepte kao buduće ideje za jela s blitvom!
Rolada od blitve sa sirom i šunkom
Domaći štrukli od blitve i sira
Slana torta od palačinki s blitvom
Palačinka od blitve punjena rižotom od kozica
Složenac od krumpira, slanine i blitve
Štrudla od integralnih kora s blitvom i mladim lukom