Niti jedan zalogaj nije toliko utješan kao griz piletine uvaljane u brašno (ili u tekuću smjesu od brašna) i pržene. Hrskavost korice, sočnost mesa iznutra… ma neodoljivo! Ovo jelo tipičan je američki zalogaj, posebno na Jugu, a prvi put pržena piletina spominje se u 18. stoljeću u zapisima tadašnjeg guvernera Virginije Williama Byrda.
Možda kod nas ipak prednjače pileći pohanci, no i američka pržena piletina ima svoju publiku. A osim što je se kod nas može kušati u nekoliko lokala te u lancima brze prehrane, ovo jelo koje je savršeno za trenutke kad trebaš nešto slasno i masno, možeš lako pripremiti i kod kuće, a posebno ako koristiš niže navedene namirnice koje ovo jela čine boljim, hrskavijim i ukusnijim.
Mlaćenica
Nema dobre južnjačke pržene piletine bez mlaćenice (tekućine koja ostaje nakon izrade maslaca). U njoj se meso marinira prije prženja – preko noći ili par sati, naravno u hladnjaku. Ako ne možeš nabaviti mlaćenicu probaj s običnim ili grčim jogurtom.
Sol i papar
Baš kao bi bez mlaćenice, pržena piletina ne može se zamisliti bez poštene količine soli i papra. Obilno ih treba dodati smjesi od brašna za prženje, a za jaču aromu treba koristiti svježe mljeveni crni papar. Dodatno ih možeš posuti po već prženoj piletini, ali pazi da ne pretjeraš.
Gustin
Gustin, odnosno kukuruzni škrob treba umiješati u brašno u koje ćeš uvaljati piletinu prije prženja. Zahvaljujući ovom sastojku korica će biti hrskavija, i poprimit će ljepšu zlatno-smeđu boju.
Najbolje je gustin i brašno koristiti u omjeru 50:50. Umjesto gustina može se koristiti i rižino brašno ili tapioka brašno.
Maslac
Piletina se obično prži u ulju, no samo biljno ulje za prženje piletini neće dati nikakav dodatni okus. Zato u ulje dodaj i maslac i okusit ćeš razliku.
Naravno, nikad nemoj pržiti isključivo na maslacu jer on ima dosta nisku temperaturu sagorijevanja, pa ga je zato i dobro pomiješati s uljem koje sagorijeva na puno višoj temperaturi.
Naribani parmezan
U smjesu brašna za prženje dobro je dodati i naribani parmezan, koji će dodatno obogatiti okus pržene piletine. Iako se obično preporučuje korištenje svježe ribanog parmezana, majstori pržene piletine za ovu opciju preporučuju kupovni ribani parmezan iz vrećice jer se suši od svježe ribanog.
Naime, zbog veće količine vlage, ako u smjesu za prženje staviš svježe ribani parmezan, korica piletine neće biti toliko hrskava, a hrskavost je ono što tražimo, zar ne?!
Parmezan je odličan u kombinaciji s piletinom mariniranom u mlaćenici, solju, paprom i češnjakom u granulama. Parmezan možeš također posuti po piletini netom nakon prženja.
Votka
Votka je uistinu neuobičajen dodatak prženoj piletini koji joj daje hrskavost! Naime, ako napraviš smjesu za prženje s votkom, alkohol će prilikom prženja brzo ispariti te će korica biti jako hrskava.
Dodatak votke uopće neće utjecati na okus ovog jela jer poznato je da votka nema okus. Uz dodatak votke korica će upiti i manje masnoće.
Svježe začinsko bilje
Svježe začinsko bilje dodat će malo boje, ali i vrhunski okus tvojoj prženoj piletini. Umiješaj ih u tijesto za prženje ili pospi po piletini nakon prženja, izbor je na tebi. Odlične opcije su timijan, ružmarin, origano ili bosiljak.
Dimljena paprika
Okus dima prženoj piletini najlakše ćeš dodati ako u smjesu za prženje dodaš malo mljevene dimljene paprike. Ljute ili slatke – izbor je na tebi. Zapamti da se okus dimljene paprike dodatno intenzivira prilikom prženja pa toj činjenici prilagodi količinu.
Limun - sok i korica
Limunov sok omekšat će meso i dati mu divan limunasti okus. Piletinu možeš prije prženja kratko marinirati u limunovom soku, naravno, svježe ocijeđenom.
Također, ako u smjesu za prženje dodaš malo limunove korice okus će biti puno bogatiji i zanimljiviji. Limunovu koricu možeš posuti i po piletini nakon prženja.
Senf
Osim u marinadi od mlaćenice, pržena piletina bit će posebno ukusna i ako je mariniraš senfom, ili ako si u žurbi samo je premažeš senfom prije nego što je uvaljaš u mješavinu brašna za prženje. Senf će piletini dati poseban okus, ali i biti dodatno "ljepilo" za brašno.
Tekućina od ukiseljenog povrća
Evo još jednog zanimljivog i odličnog savjeta, koji nam se posebno sviđa zato što nam pomaže u borbi protiv bacanja hrane. Sljedeći put kad potrošiš sve ukiseljene krastavce, ili papriku, a ostane ti teglica s tekućinom u kojoj su oni stajali, iskoristi je za marinadu.
Tako će piletina biti još mekša, a dobit će i onaj karakteristični okus ukiseljenog povrća koje ionako odlično ide uz prženu hranu i često se uz nju poslužuje.