Možda ih jesmo malo "posudili" i možda nisu originalno naši, ali hoće li nas to uistinu spriječiti da uživamo u gingerbread čovječuljcima? Neće, naravno!
Kad pomisliš na božićne kekse, sigurno ti na pamet padne neki određeni kolačić koji savršeno dočarava duh tog čarobnog razdoblja. Iako su nam nekad na spomen božićnih keksa na pamet prvi padali neki drugi keksi, danas nije neobično da ti upravo gingerbread čovječuljci prvi padnu na pamet. Isto tako, čim ugledaš te kekse prepoznatljivog oblika, odmah pomisliš – Božić.
Priznaj, teško im je odoljeti! Iz zdjele punih raznovrsnih keksića često prvo posegnemo za onima koji su oblikovani u simpatične božićne figure. Ali, jesu li gingerbread čovječuljci zaista od početka bili božićni, ili smo ih kroz vrijeme takvima naučili doživljavati?
Kako su gingerbread čovječuljci postali slatki simbol Božića
Vjerovali ili ne, priča o tome kako su ovi čovječuljci postali simbol Božića prilično je neobična – i daleko od tipične božićne priče kakvu biste očekivali.
Naime, njihova povijest seže do kraljice Elizabete I., koja je u 16. stoljeću vladala Ujedinjenim Kraljevstvom. Kraljica je bila poznata po svojim raskošnim večerama, na kojima su se često posluživao marcipan u obliku voća, ptica ili dvoraca.
Međutim, za određene svečane prilike, kraljica je odlučila poslužiti gingerbread kekse oblikovane prema izgledu važnih gostiju ili stranih dužnosnika. Bio je to, čini se, njen kreativan način izražavanja mišljenja tijekom političkih i društvenih događaja – pa i možda svojevrsni oblik lukave diplomacije.
Gingerbread čovječuljci nisu bili rezervirani samo za kraljevske gozbe. U to vrijeme, koristili su ih, naime, i u ljubavnim ritualima. Djevojke koje su željele osvojiti srce određenog muškarca, dobile bi savjet od lokalnih vračeva da mu poklone – ili same pojedu – čovječuljka posebno napravljenog za tu osobu. Ideja je bila da će tako postići njegovu ljubav i naklonost.
Gingerbread čovječuljci
foto: Pincalo/Pexels
Ali kako su ovi keksi postali povezani s Božićem? Njihov put do božićne tradicije bio je postupan, a točan trenutak nije sasvim jasan. Pretpostavlja se da je zimska priprema začinskih keksića, zbog njihovih “grijućih” svojstava, prirodno spojila gingerbread čovječuljke s hladnim danima i božićnim ugođajem. Zanimljivo, prve varijante ovih keksa često nisu ni sadržavale đumbir!
U velikoj zdjeli pomoću ručnog miksera miksaj maslac na sobnoj temperaturi 1 minutu na srednjoj brzini dok ne postane potpuno gladak i kremast. Dodaj smeđi šećer i melasu i miksaj dalje na srednjoj brzini dok se ne sjedini i postane kremasto. Po potrebi ostruži stranice i dno zdjele.
Dodaj jaje i vaniliju i nastavi miješati velikom brzinom pune 2 minute. Po potrebi ostruži stranice i dno zdjele.
U zasebnoj zdjeli pomiješaj brašno, sodu bikarbonu, sol, đumbir, cimet, piment i klinčić dok se ne sjedine. Na maloj brzini polako umiješaj mokre sastojke dok se ne sjedine. Tijesto za kekse bit će dosta gusto i malo ljepljivo.
Podijeli tijesto na pola i stavi svaki na veliki komad plastične folije. Svaku čvrsto zamotaj i potapšaj da dobiješ oblik diska.
Ohladi tijesto najmanje 3 sata i do 3 dana. Hlađenje je obavezno za ovo tijesto za kekse.
Zagrij pećnicu na 180°C. Obloži 2-3 velika lima za pečenje papirom za pečenje ili silikonskim podlogama za pečenje. Ostavite sa strane.
Izvadi 1 disk ohlađenog tijesta za kekse iz hladnjaka. Obilno pobrašni radnu površinu, ruke i valjak za tijesto. Razvaljaj tijesto na debljinu od 5mm.
Tijesto reži na oblike. Na lim za pečenje ih stavi s razmakom od 2-3 cm jer će se proširiti. Ponovno razvaljaj ostatke tijesta dok se sve tijesto ne oblikuje.
Kolačiće peci oko 9-10 minuta. Ako su kalupi za kekse manji od 10 cm, peci ih oko 8 minuta. Ako su kalupi za kekse veći od 10 cm, peci oko 11 minuta. Imaj na umu da što se keksići duže peku, to će biti tvrđi i hrskaviji.
Ostavi kolačiće da se ohlade 5 minuta na limu. Prebaci na rešetku za hlađenje da se potpuno ohladi. Kad se potpuno ohladi, ukrasi po želji.
Kolačići će ostati svježi na sobnoj temperaturi, u dobro zatvorenoj posudi, i do tjedan dana.
Tijesto može popucati i biti mrvičasto dok ga valjaš. Dobro je podići ga i okretati dok valjaš. Osim toga, prstima možeš spojiti rubove koji popucaju. Prvih nekoliko valjanja je uvijek najteže jer je tijesto tvrdo, ali kad pokupiš ostatke i ponovno razvaljaš bit će puno lakše.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Gastro
dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s
Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Gastro te sa
zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.