Prema nekim pisanim podacima čini se kako su tehniku mućenja maslaca posve slučajno otkrili putnici u hladnim zemljama – mlijeko koje su na dugim putovanjima prenosili konji, uslijed stalnog mućkanja se pretvorilo u - maslac! Maslac je neizostavan u kuhinji, bilo u pripremi ‘konkretnijih’ jela ili slastica. Njegov oblik i okus mijenja se pod utjecajem topline.
Maslac se može pročistiti za kuhanje na visokim temperaturama, koristiti kao namaz ili začiniti raznim začinima. Ovisno o ukusu kuhara ovisi izbor vrste maslaca, no generalno neizostavan je u gotovo svim jelima jer im daje gustoću, viskoznost i prije svega jedinstven okus.
Što je pročišćeni maslac?
Jednostavno rečeno, pročišćeni maslac je onaj kojemu se nakon što se rastopi odstranjuju voda i bjelančevine, pri čemu ostaje čista mast iz maslaca. Takva čista masnoća ima puno višu točku gorenja, oko 180 stupnjeva, pa se stoga pročišćeni maslac i koristi za kuhanje na visokim temperaturama.
Preporučujemo da ga, kada ga već radiš, napraviš u većim količinama i pohraniš u hladnjak - tamo može bez problema izdržati i nekoliko tjedana.
Kako pročistiti maslac?
Rastopi maslac na slaboj vatri bez miješanja. Kad se potpuno rastopi, makni ga s vatre i oberi pjenu s površine uz pomoć žlice.
Polako ulij rastopljeni maslac u zdjelicu, a mliječne tvari ostavi. Ili ga, nakon što je obran, izlij kroz cjedilo obloženo muslinom.
Maslac je najbolje čuvati u hladnjaku, no kako on lako upija druge mirise, trebaš ga staviti u staklenku s poklopcem bez dotoka zraka i držati podalje od hrane s jakim mirisom.