Svi znamo da se češnji češnjaka trebaju birati svježi i u ‘punoj snazi’, a čuvati ga trebamo na hladnom, suhom i prozračnom mjestu izvan dosega svjetlosti. Gotovo da nema jela u koje ne možemo dodati češnjak.
Poznato je kako topliji krajevi obično proizvode najukusniji češnjak pa ne čudi da ga u jelima Mediterana, Bliskog i Dalekog Istoka ima u velikim količinama.
Francuski klasik sa 40 češnjeva češnjaka
Primjerice, jedan klasični francuski recept zahtijeva 40 češnjeva češnjaka koji se peku ispod pileta, a zatim se od njih radi kaša i umiješa u umak. Tako piletina poprima suptilan okus češnjaka, a umak postaje blago slatkast. Savršeno!
Talijanski trik za suptilniji okus
Talijani, pak, vole dodati češnjak listovima špinata. Prvo ih ogule i zdrobe pa nabodu na vrh vilice, zatim u tavi zagriju maslinovo ulje i češnjem trljaju tavu nekoliko minuta. Nakon toga se u tavu doda špinat i promiješa vilicom s nabodenim češnjem češnjaka. Tako se dobije ugodan, ali ne prejak okus po češnjaku. Na ovaj se način priprema i mnogo drugih vrsta povrća!
Španjolci obožavaju juhu od češnjaka
Juha od češnjaka omiljeno je jela u Španjolskoj. Češnjevi češnjaka se prvo prže na maslinovom ulju toliko da dobiju zlatastu boju, a zatim se kuhaju u glinenom loncu sa izdrobljenim komadima preprženog kruha, prstohvatom crvene paprike i goveđim temeljcem. Kad češnjak omekša, u svaku pojedinu zdjelicu za juhu razbije se po jedno jaje i preko njega prelije kipuća juha.
Može i ukiseljeni češnjak ili pire od češnjaka za jači okus
U Tunisu se, pak stolni začin tabil priprema drobljenjem češnjaka, slatke crvene paprike, svježih čili papričica, sjemenki kumina i svježeg korijandra. Ova se kaša koristi za podizanje okusa raznih juha i variva.
Na koncu, u Tajlandu je češnjak omiljen – ukiseljen! Cijeli, oguljeni češnjevi češnjaka konzerviraju se u slatkom ili kiselom octu. Izvrsno se sljubljuju s azijskim jelima od rezanaca, a poslužuju se i kao prilog uz pečeno pile ili hladna mesa!
Evo još šar recepata i savjeta u kojima je češnjak glavni...