Tuna je omiljeni morski specijalitet – ukusna, svestrana i lako se prilagođava različitim jelima. No, iako ti pržena pohana ili obložena u pivskom tijestu možda zvuči kao raj za okusne pupoljke, ova je riba zapravo jedna od najzahtjevnijih za prženje. A evo i zašto!
Suha i prepečena? Ne, hvala!
Tuna, iako bogata omega-3 masnim kiselinama, ima vrlo malo masnoće. A kod nemasnog mesa postoji problem – sklono je brzom isušivanju na visokim temperaturama, što je kod prženja gotovo neizbježno.
Tunjevina je gusta i kompaktna, zbog čega zahtijeva precizno tempiranje. Ako je pržiš predugo, izvana će postati suha i prepečena, dok će unutrašnjost biti nedovoljno termički obrađena.
Ako ne želiš riskirati polukuhanu ribu, tuna možda nije najbolja za prženje. Umjesto prženja, dolazi do izražaja u pripremi koja čuva njenu nježnu teksturu i delikatni okus.
Razmisli o mariniranim odrescima koji se kratko preprže na tavi ili o osvježavajućem poke bowlu koji ističe prirodnu aromu ove ribe. A ako ipak žudiš za prženom tunom, krokete od konzervirane tunjevine možete pripremiti jednostavno i bez rizika od prekuhavanja jer je konzervirana tunjevina već termički obrađena.
Koja je riba idealna za prženje?
Ako prženje tune nije najbolja ideja, koja je riba onda savršena za hrskavi, sočni obrok? Srećom, mnoge vrste ribe savršeno reagiraju na prženje i imaju onaj divan, hrskavi okus.
Bijele ribe, poput tilapije, izvrstan su i povoljan izbor za prženje. Blagog su okusa i izvrsno se nadopunjuju s raznim začinima.
Druge bijele ribe koje odlično funkcioniraju u fritezi ili tavi su bakalar, oslić, list i pastrva. Među najpopularnijim izborima za prženje je som, koji se savršeno uklapa u južnjačku kuhinju uz priloge poput kukuruznog kruha, bamije i crvenoga graha.
Škarpina je također bijela riba, ali s nježnom notom slatkoće koja joj daje zanimljivu dimenziju. Naravno, uvijek možeš pripremiti pržene kamenice, škampe ili rakove za pravi pladanj hrskavih školjkaša.
Isprobaj tunu na ove načine!