Mlijeko je tisućljećima sastavni dio ljudske prehrane, ali u posljednje vrijeme postavlja se sve više pitanja o njegovoj ulozi kad je riječ o zdravlju. Iako su mnogi odrasli uz reklamne slogane koji promiču konzumaciju mlijeka, današnji trendovi sve više naginju biljnim alternativama, posebno među mlađim generacijama.
Primjerice, posve je uobičajeno u kafiću naručiti kavu sa zobenim ili sojinim mlijekom… a sve češće se povlači tema trebamo li zaista konzumirati mlijeko životinjskog podrijetla. No, je li doista tako i jesu li mlijeka drugih vrsta stvarno nepoželjno za naše tijelo? I može li mlijeko ipak biti važan dio zdrave prehrane?
Zdravstvene prednosti mlijeka
Jedna od ključnih karakteristika mlijeka je to što sadrži cjelovite proteine. To znači da mlijeko pruža sve esencijalne aminokiseline koje su tijelu potrebne za rast, održavanje i optimalno zdravlje.
Osim proteina, sadrži i prehrambene masti koje su bitan dio uravnotežene prehrane. Iako su zasićene masti iz mlijeka bile demonizirane u prošlim desetljećima, novija istraživanja pokazuju da možda nisu toliko štetne kao što se mislilo.
Kada se konzumira u umjerenim količinama, punomasno mlijeko može biti dio zdravog prehrambenog plana bez značajnog povećanja rizika od bolesti srca. Još jedna prednost mlijeka je bogatstvo vitamina D, koji podržava zdravlje kostiju, rad mišića i živčanog sustava te jača imunitet. Mnogima nedostaje upravo ovaj vitamin, a mlijeko može pomoći u prevladavanju tog nedostatka.
Vitamini, minerali, aminokiseline...
Osim vitamina D, mlijeko je izvrstan izvor kalcija, vitamina A, cinka i selena. I dok biljna mlijeka, poput zobenog ili bademovog, sve više dobivaju na popularnosti, valja napomenuti da su mnoga od njih obogaćena vitaminima i mineralima kako bi imitirala nutritivni profil kravljeg mlijeka.
Što se tiče proteina, biljna mlijeka, osim sojinog, obično ne sadrže onoliko proteina koliko i kravlje mlijeko. U nekim slučajevima, konzumacija biljnih mlijeka zahtijeva nadopunjavanje prehrane dodatnim izvorima proteina i drugih važnih hranjivih tvari.
Međutim, to ne znači da je biljno mlijeko lošije od kravljeg. Danas je moguće uživati u kremastim napitcima i uravnoteženoj prehrani, bilo da se opredijeliš za životinjsko ili biljno mlijeko.
I još malo o mlijeku...