Mlijeko nije jeftino, ni ono životinjskog porijekla, a osobito biljne alternative. Rokovi trajanja su relativno kratki, a bacanje hrane jednostavno nije opcija. Upravo zato treba promišljeno iskoristiti blagodati zamrzivača.
Pripremili smo kratak i jasan popis onog na što trebaš pripaziti pri zamrzavanju - kako bi izbjegla nezgode i maksimalno osigurala kvalitetu zamrznutog mlijeka.
Pripazi na datum!
Imaj na umu da mlijeko u zamrzivaču može stajati do tri mjeseca. Ipak, uputno ga je potrošiti u prvih mjesec dana jer lako upija mirise druge hrane.
Preporučujemo da na pakiranje zalijepiš naljepnicu s datumom zamrzavanja te vrstom mlijeka koju zamrzavaš – za svaki slučaj.
Pripazi na pakiranje!
Dobro je poznato da pri zamrzavanju, zbog povećanja obujma, postoji opasnost od pucanja pakiranja. Naravno, to se primarno odnosi na staklo.
Kako bi izbjegla nered, mlijeko rasporedi u plastične posude s čvrstim poklopcem koje su prikladne za čuvanje u zamrzivaču. Ne isplati se riskirati!
Izvadi ga iz zamrzivača večer ranije
Najbolje je da mlijeko izvadiš iz zamrzivača večer ranije i pustiš da se otopi u zamrzivaču.
Ako ti se žuri, uroni ga u posudu hladne vode. Po potrebi vodu zamijeni nekoliko puta kako bi izbjegla kvarenje mlijeka na sobnoj temperaturi.
Masnoća iz mlijeka će se razdvojiti. Ipak, postoji rješenje...
Velike su šanse da će se masnoća odvojiti, te da će napitci poput sojinog, zobenog i bademovog mlijeka postati grudasti. Kravlje ipak ima bolje šanse. Međutim, to nije nerješiva situacija i nema toga što 30-ak sekundi u blenderu ne može riješiti.
Preporučujemo da odmrznuto mlijeko koristiš za pripremu slastica ili smoothieja, a ne za direktno ispijanje iz boce.
Izvor: goodhousekeeping.com