Maslinovo ulje je nezaobilazan sastojak u brojnim receptima – od brzih prženja do složenih salata, ovo aromatično ulje elementarni je sastojak u kuhinjama diljem svijeta. Njegova svestranost čini ga idealnim za mnoge tehnike kuhanja, a dolazi u različitim pakiranjima: od staklenki, preko limenki, pa sve do plastičnih boca.
Plastika, staklo, limenke..
No postavlja se važno pitanje: je li plastika siguran materijal za dugotrajno čuvanje ovog dragocjenog sastojka? Kako pravilno pohraniti maslinovo ulje kako bi zadržalo kvalitetu i okus što je dulje moguće?
Ovdje ti donosimo odgovore na ta pitanja, uz nekoliko korisnih savjeta kako najbolje iskoristiti ulje.
Maslinovo ulje pohranjuje se u staklenke, limenke, plastične boce...
Je li plastika najbolji način čuvanja maslinovog ulja? Kratki odgovor je: ne. No to ne znači da odmah moraš baciti plastičnu ambalažu.
Maslinovo ulje, posebno ekstra djevičansko, osjetljivo je na određene izvanjske čimbenike. Svjetlost, kisik i toplina ubrzavaju oksidaciju, što dovodi do razgradnje molekula masti i gubitka okusa. Iako ulje koje užegne nije opasno za zdravlje, njegov okus postaje gorak i kiselkast.
Veća mogućnost oksidiranja
Zbog toga mnogi proizvođači odlučuju maslinovo ulje pakirati u materijale koji smanjuju izloženost svjetlosti, poput tamnog stakla, neprozirne plastike ili limenki.
Ipak, studije pokazuju da su plastične boce izrađene od polietilena manje učinkovite u zaštiti ulja od oksidiranja u usporedbi s drugim materijalima. Također, plastika može smanjiti količinu antioksidansa u ekstra djevičanskom maslinovom ulju.
Maslinovo ulje neizostavan je dio kuhinja širom svijeta
Rizik od PFAS-a (perfluoroalkilne i polifluoroalkilne tvari)i mikroplastike prisutan je kod svih materijala, ne samo plastike. Istraživanje iz 2023. pokazalo je kako plastične boce izrađene od fluoriranog polietilena visoke gustoće (HDPE) mogu ispuštati PFAS kemikalije u sadržaj boce, a taj rizik značajno raste ako je boca izložena toplini.
Iako se ove vrste plastike rijetko koriste za maslinovo ulje, služe za skladištenje pesticida i gnojiva, koji mogu doći u kontakt s maslinama tijekom proizvodnog procesa. Zato je važno paziti na čistoću i podrijetlo ambalaže.
Kako sigurno koristiti plastične boce?
Nema potrebe za panikom – ne moraš se odmah riješiti maslinovog ulja u plastičnoj boci. Plastične boce su praktične, osobito u profesionalnim kuhinjama jer olakšavaju mjerenje i brzo korištenje ulja. No ako želiš zadržati kvalitetu ulja što je dulje moguće, postoje načini kako to postići.
Maslinovo ulje najbolje je čuvati u bocama od zatamnjenog stakla
Prvo, važno je maslinovo ulje pravilno skladištiti. Bez obzira na vrstu ambalaže, ulje treba držati dalje od izvora topline i svjetla. To znači da boce ne bi smjele stajati pored štednjaka ili blizu prozora. Umjesto toga, najbolje ih je držati na tamnom i hladnome mjestu, poput kuhinjskih ormarića.
Plastika? Da, ali s mjerom
Druga opcija je korištenje staklenih ili metalnih posuda za dugotrajno skladištenje, dok male količine možeš preliti u plastične boce za kraću uporabu. Ovo je česta praksa u restoranima gdje se maslinovo ulje brzo troši i samo kratko vrijeme provodi u plastičnim posudama.
Tako možeš kombinirati praktičnost plastike i sigurnost dugotrajnog skladištenja u staklu ili metalu. Ukratko, pametnim skladištenjem i povremenom upotrebom plastičnih boca, maslinovo ulje možeš koristiti sigurno, zadržavajući njegov okus i kvalitetu.
Maslinovo ulje osjetljiv je, ali preukusan proizvod
Imamo i super recepte s maslinovim uljem...