Špajza 31. prosinca 2017.

Pjenušac i hrana - izvrstan su par

šampanjac naslovna.jpg
1/2
gastro postao gastro.24sata.hr
Uz nekoliko praktičnih savjeta odaberite pravi pješunac za svaku priliku

Tko je imao priliku češće se družiti s pjenušavim vinima zasigurno zna da je taj tip vina posebno cijenjen, ali i zahtjevan za proizvođača i potrošača. Njihovi pretežno niski alkoholi (do 12.5%, uz nekoliko iznimaka) čine ih idealnim za početak obroka ili kao pratnja uz kakvo lakše predjelo, no to ne znači da nema i onih stasitijih s kojima možete popratiti i neko ozbiljnije, snažnije jelo.

Ustvari, pjenušac je vjerojatno jedno od najversatilnijih vina kada je hrana u pitanju, budući da u pravilu sadrži visoke razine kiselina i male količine neprevrelog odnosno dodanog sladora što je razlog njihovoj mogućnosti komplementiranja gotovo svakoj hrani.

 

fingerfood.jpg Možda vas zanima... Odabrali smo 10 umaka za novogodišnju noć Špajza



Osnovni zahtjev kod odabira pjenušca koji će zadovoljiti vaše nepce i odlično se spariti s hranom je odabir pjenušavog pića prema njegovoj oznaci suhoće. Većina pjenušavih vina na našem tržištu nosi oznaku Brut što otkriva umjereno suhi uradak gdje su nakon završetka sekundarne fermentacije dodane određene količine sladora, uglavnom u ovisnosti o željama proizvođača i tržišta, ali u uskoj vezi s kiselinom koju je potrebno uravnotežiti.

Upravo će Brut pjenušac, s obzirom na raspon šećera koje sadrži, pokriti većinu gastronomskih želja. Odlično će se sljubiti s janjetinom i puricom s mlincima, ali i manje očekivanim kombinacijama poput omleta s gljivama, kremastih rižota i tjestenina, patke, prženih krumpirića, quichea. Potpuno neočekivano, kiselost Brut pjenušca odlično nadopunjuje i jačinu začina u azijskoj kuhinji.

 

case.jpg | Author:

Iako će Brut pjenušac odgovarati i ribi i plodovima mora, bolja opcija je potražiti Extra Brut pjenušac odnosno suhu verziju kojom su dodane vrlo male količine sladora sadržanog u ekspedicijskom likeru. Iznenađujuće, Extra Brut vrijedi probati i sa čvarcima, ali i laganim sirevima, bademima ili pak jelima temeljenim na povrću. Oni hrabriji, koji se ne boje oštrine i citrusno-metalnih okusa te hrskavosti neka posegnu za Brut nature varijantom kod koje nakon druge fermentacije nije uopće dodavan ekspedicijski liker.

 

Možda vas zanima... Neodoljiva vruća čokolada s crvenim vinom Recepti



Za slatke kombinacije suhoća brut i Extra Brut pjenušaca nikako neće odgovarati. U tom slučaju potražite pjenušce s oznakom Dry, Sec, Seco ili čak Demi–Sec, Semi-Seco što otkriva relativno visoki udio šećera. Pritom je važno pripaziti da se slatkoća vina kombinira sa slatkoćom kolača. Tako će, primjerice, poluslatki primjerci odlično ići uz tradicionalne suhe kolače na bazi meda ili vanilin kiflice, dok će slatki kremasti primjerci pristajati uz rolade.

Danas na tržištu nisu rijetkost niti crni pjenušci čija struktura daje mogućnost da ih se konzumira i uz kakav odrezak ili komad pečenog mesa. Ukoliko je vaš odabir pak rose pjenušac probajte ga uz salatu od govedine, dimljeni losos, sir brie ili pršut.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.