Priprema domaćeg sladoleda nije komplicirana, ali strpljenje je presudno. Ako želiš napraviti sladoled za pamćenje, savršeno kremast i bogat okusom, trebat ćeš uložiti trud, koncentraciju i dati mu malo vremena.
Kako bi proces prošao glatko, bez nervoze i nepopravljivih grešaka, pripremili smo popis koraka na koje trebaš obratiti dodatnu pažnju...
Izbjegni proizvode sa smanjenim udjelom mliječne masti
Kad je u pitanju sladoled, ne treba raditi kompromise. Odaberi slatko vrhnje i punomasno mlijeko jer su to izvori kremoznosti i bogatog okusa. Upotreba light i biljnih varijanti rezultirat će zaleđenom masom punom kristalića leda, bez puno okusa i osobnosti.
Napravi sladoled, a ne kajganu!
Baza bogatog, kremastog sladoleda su slatko vrhnje i jaja. Najprije se slatko vrhnje, nerijetko pomiješano s punomasnim mlijekom, zagrijava na pari sa šećerom, a potom se u smjesu ukuhavaju jaja. Ako požuriš ovaj korak, jaja će se zgusnuti i dobit ćeš kajganu, a ne glatku, podatnu smjesu.
Nemoj pojačavati vatru, strpljivo miješaj i redovito provjeravaj je li smjesa dovoljno gusta. Čim se zadrži na špatuli, makni je s vatre.
Imaš problem s aparatom za sladoled?
Vrlo vjerojatno je problem u koracima, a ne u samom aparatu. Bitno je da posudu za sladoled dobro ohladiš, da smjesa za sladoled ne bude topla, pa čak ni mlaka, te da ne forsiraš s količinama.
Dakle, kako bi sve prošlo u redu, posudu iz aparata stavi u zamrzivač dan ranije, rashladi pripremljenu bazu, a zatim je prelij u aparat tako da ne prijeđeš 3/4 zapremnine. Proces pripreme je dugotrajan, ali strpljenje se isplati!
Dodatke umiješaj naknadno
Nemamo ništa protiv komadića voća, čokolade, orašastih plodova, keksića ili kikiriki maslaca, ali trebaš ih umiješati nakon što ugasiš svoj aparat za sladoled. Nareži sve na male, sigurne komade kako ne bi stradali zubi i lagano ih pomiješaj sa sladoledom. Ovo je najbitnije pri dodavanju mekanijeg voća, osobito ako želiš da ostane u komadima.
Namaze i džemove dodaj doslovno pola minute prije no što ugasiš aparat, tako ćeš dobiti swirl efekt.
Planiraš servirati odmah? To je velika greška...
Kad razmišljamo o domaćem sladoledu, u mislima nam je kremasta smjesa bez kristalića leda, koju je moguće oblikovati u savršene kuglice i servirati u domaćem kornetu. Kako bi se to i ostvarilo, sladoled ipak treba odraditi svoj staž u zamrzivaču.
Sladoled iz aparata izvadi kad primijetiš da je smjesa gusta, glatka i hladna, poput soft sladoleda. Prebaci ga u posudu s poklopcem i stavi u zamrzivač na barem dva sata, gdje će postići savršenu teksturu. Izvadi ga pet do deset minuta prije serviranja, a potom ga oblikuj u kuglice uz pomoć mokre, a ne tople žlice.