Iako nam je san imati smočnicu s nanizanim staklenim posudama punim orašastih plodova, to bi zaista trebao ostati samo san. Orašasti plodovi - orasi, bademi, lješnjaci, pistacije... bogati su dobrim mastima.
Zašto orašasti plodovi užegnu?
Upravo te dobre masti, koje su u kontroliranim količinama odlične za snižavanje kolesterola i osjećaj sitosti, su razlog zbog kojeg orašasti plodovi mogu užegnuti.
Podložni su oksidaciji, osobito ako su nasjeckani ili tostirani, te ih ne bismo trebali dugo držati na višoj temperaturi ni svjetlosti. Naravno, ljeti je to teško izbjeći, osim ako ti uvjeti u smočnici nisu izvanredni.
Ipak, rješenje je jednostavno. Zamrzni ih i produlji im rok trajanja na čak 6 mjeseci do godine dana.
Kako čuvati orašaste plodove?
Kao što smo ranije spomenuli, nasjeckani orašasti plodovi imaju veću izloženu podlogu i prije će oksidirati. Kod tostiranih pak je promijenjen kemijski sastav i također će prije užegnuti. Najbolje je zamrznuti cijele i termički neobrađene orašaste plodove, koji dobro zapakirani u zamrzivaču mogu biti čak godinu dana. Ostatak će izdržati do 6 mjeseci, što također nije loše.
Hladnjak je isto pristojan odabir, ali će maksimalan rok trajanja u tom slučaju biti 6 mjeseci. Obavezno ih zapakiraj u čvrstu posudu s poklopcem jer lako upijaju mirise i lako će mirisati po luku i češnjaku, kao i ostalim intenzivnim namirnicama koje često držimo u hladnjaku.
Ako se pridržiš ovih pravila, uživat ćeš dugo u orašastim plodovima odličnog okusa. Čim osjetiš neugodnu kombinaciju gorkog i kiselkastog, zaputi se do tržnice ili trgovine po novu zalihu.
DODATNI SAVJETI ZA ZAMRZAVANJE NAMIRNICA: