Predivni suhi kolačići koji se umaču u alkohol nova su zvijezda emisije "Slatka kuharica" Petre Jelenić koja je s gospođom Alidom Vadanjel napravila tradicionalnu verziju, a potom osmislila i vlastitu verziju
Ove jeseni jedva čekamo svaku nedjelju, i to zbog popodnevne doze slatkog u hit emisiji "Slatka kuharica" naše najbolje slastičarke Petre Jelenić. Dok je na HTV-u "Slatka kuharica" ne trepćemo, čak ni ne jedemo slatko 😉, kako nam ništa ne bi ometalo koncentraciju dok upijamo svaki detalj recepata kojePetra Jelenić priprema uz savjete svojih domaćica, a potom uživamo i u njezinim modernim verzijama tradicionalnih slastica koje otkrivaju svu njezinu strast prema slastičarstvu, kao i Petrinu veliku maštovitost i kreativnost.
Petra Jelenić i Alida Vadanjel
foto: Instagram @slatkakuharica
Neodoljivi cukerančići u kombinaciji s malvazijom
Ove nedjelje zvijezda "Slatke kuharice", naravno uz Petru Jelenić i njezinu domaćicu Alidu Vadanjel, čuvaricu slatke tradicije Pazina i čitave Istre, bili su - pazinski cukerančići. Riječ je o preukusnim tradicionalnim suhim kolačićima specifična oblika koji, iako suhi, lako klize niz grlo... A zašto? Prvo zato što su tako ukusni, a drugo zato što se umaču u najfiniju istarsku malvaziju!
U tradicionalnoj verziji cukerančića koju je Petri predstavila gospođa Alida, malvazija dolazi u kombinaciji s kruškovcem i rumom te malo vanilin šećera! Kombinacija iz snova!
Prehrambeni amonijak - što je to i kako se koristi?
Još jedna specifičnost pripreme cukerančića jest da se za dizanje tijesta prema tradiciji koristi - prehrambeni amonijak. Petra Jelenić odlično je objasnila sve o ovoj namirnici s kojom se mnogi nisu nikad susreli.
"Prehrambeni amonijak se kupuje u ljekarni - starinski recepti ga često koriste kao sredstvo za dizanje. S njime treba imati malo iskustva, dosta je neugodnog mirisa no rahli kolače, najčešće kekse, na specifičan način. Tradicionalno se rabi u pazinskim cukerančićima, korčulanskim klašunima, korčulanskim cukarinima i slično. Možete ga zamijeniti praškom za pecivo no ne daje istu teksturu", objasnila je Petra.
U nastavku donosimo tradicionalni recept, a potom i Petrinu modernu verziju s bijelom čokoladom. Tim redom ih i pripremi, jer bez prvog nema drugog 😉
Pomiješajte jaja i šećer, dodajte vaniliju, koricu limuna i naranče pa pjenasto izmiješajte. Umiješajte ulje, aromu kruškovca, rum i maslac sobne temperature.
Brašno sipajte na radnu površinu, naravite rupicu u sredini u koju stavite amonijak. Okolo po rubu pospite prašak za pecivo. Zagrijte mlijeko i polijte po amonijaku. Pomiješajte i polako počnite lijevati smjesu sa jajima i mijesiti.
Zamijesite tijesto i pustite da odmara 2 sata na sobnoj temperaturi.
Oblikujte cukerančiće u njihov specifičan ‘razgranati’ oblik. Tijesto se razvalja na valjčiće, koji se režu na 20-ak centimetara duljine i zarezuju ‘grančice’.
Cukerančiće savijte u polumjesec i pecite 8-10 minuta u pećnici zagrijanoj na temperaturi od 180 do 200 °C, odnosno dok ne porumene.
Pomiješajte malvaziju, rum, kruškovac i vanilijn šećer. Ohlađene cukerančiće umočite u mješavinu s vinom pa pospite šećerom.
Bijelu čokoladu (300 g) otopite na pari, pazite da se ne pregrije - ne smije preći 45°C.
Vino, vaniliju i cimet zakipite pa prelijte preko čokolade. Miješajte da se dobro poveže pa umiješajte mljevene cukerančiće.
Smjesu izlijte u kalup, poravnajte i stavite u hladnjak da se stisne.
Stisnuti ganache narežite na kockice.
Uvaljajte u rastopljenu bijelu čokoladu (200 g) pa pospite mrvicama mljevenih cukerančića tresući zdjelu da se dražeje oblože mrvicama. Ponovite postupak. U slast!