Drevni ružmarin stoljećima se povezuje s vjerovanjem da stimulira pamćenje, no ružmarin pruža znatno više od poboljšanja memorijskih sposobnosti.
Njegove iglice nalik boru kriju intenzivan miris i pikantan okus, a nutritivno sadrži tvari koje poboljšavaju rad imunološkog sustava, cirkulaciju te probavu.
Ružmarin (Rosmarinus officinalis) je razgranata grmovita biljka zimzelenih listova. Listovi su nasuprotni, sjedeći, kožasti, čvrsti i uski, dužine 2-3 cm. Gornja strana lista je tamno zelene boje, a donja sivobijele. Na krajevima ogranaka razvijaju se na malim peteljkama sitni ljubičasto plavi cvjetovi. Jakog su mirisa, ljutog, aromatičnog i malo gorkastog okusa.
Ova mediteranska biljka raste na osunčanim kamenitim stranama obalnog područja. U hladnijim krajevima uzgaja se u domaćinstvima kao lončarica. Koristi se kao ukrasna, ljekovita i začinska biljka. Kao začinska biljka najčešće se koristi kod spremanja ribe i različitih pečenja.
Ružmarin se ističe sadržajem vlakana, željeza, kalcija te sadrži široki spektar vitamina i drugih minerala, doduše u nešto manjim količinama. No, ono što ružmarinu daje posebnost je sadržaj fitonutrijenata, osobito ružmarinske kiseline koja djeluje kao snažan antioksidans.
Zahvaljući ružmarinskoj kiselini, ružmarin ima i protuupalna svojstva te potiče aktivnost enzima jetre čime stimulira detoksikaciju. Staro vjerovanje da miris ružmarina stimulira pamćenje ima i svoju znastvenu potvrdu. Naime, udisanje njegovih hlapivih ulja potiče tok krvi prema mozgu što pomaže koncentraciju i ublažava glavobolju.
Ružmarin u jelima
Grančica ružmarina dodaje se u marinade za ribu, janjetinu, pazinskom puranu i zecu/kuniću.
Grančicom ružmarina premazuje se, kao zelenim mirisnim kistom, maslinovo ulje po ribi i drugom mesu dok se peče na roštilju. Grančica ružmarina, oguljena od iglica, koristi se i kao drveni štapić za ražnjić od janjetine, teletine ili svinjetine. Dobar je običaj i koju grančicu dodati u žar na kojem se peče roštilj, pa će zamirisati i dim.
Ružmarin u grančici dodaje se tijekom kuhanja u gulaše i janjeću juhu, pa se izvadi nakon kuhanja. Iglicama svježeg ružmarina, lagano zdrobljenima u mužaru, posipa se povrće prženo na maslinovom ulju, a u talijanskoj kuhinji tako se aromatiziraju peciva (foccacia, ciabatta) i ocat.
Ružmarin će obogatiti i svako jelo od rajčice, a dobro se sljubljuje i s gljivama i krumpirom. Za novu dimenziju omleta i fritaja valja dodati ružmarin.
Kratki savjet:
Pri odabiru ružmarina birajte zagasitozelene grančice, a izbjegavajte one žute boje.
Ružmarin isprobajte u ovim jelima:
Trebamo tvoju pomoć! Tražimo i nagrađujemo najbolje regionalne food blogove u natječaju Gastro zvijezda. Dođi na website Gastrozvijezda.hr i reci nam koji su tvoji omiljeni food blogovi. Voli te tvoj Gastro.hr tim! :)